Kopš oktobra gripa laupījusi 30 cilvēku dzīvības. Neviens no mirušajiem pret gripu potējies nebija. Ārsti šo situāciju sauc par uztraucošu, jo visas šīs nāves, visticamāk, bija novēršamas, vēsta LTV.
Kopš oktobra gripa laupījusi 30 cilvēku dzīvības. Pacientu nāve, visticamāk, bija novēršama
"Esam saņēmuši informāciju par 30 nāves gadījumiem, mēs redzam, ka lielāko tiesu tā ir vecuma grupa 70 plus, neviens no pacientiem nebija vakcinējies un fonā bija blakus saslimšanas, kas ir jāņem vērā," skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.
Slimo arī vakcinētie, taču viņiem saslimšana nebeidzas intensīvajā terapijā.
"Cilvēki, kas bija vakcinēti, neslimoja ar smagām formām. Ja viņi saslima, viņi slimoja vidēji smagi. Un nemaz slimnīcā nenokļuva," atzina Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.
Jau ziņots, ka visiem mirušajiem bija vairākas blakus saslimšanas, un neviens no viņiem nebija vakcinēts pret gripu.
Nedēļas no 26.februāra līdz 3.martam gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti liecina par inficēto un arī slimnīcās ārstēto Covid-19 pacientu skaita samazināšanos, tomēr saslimstība ar gripu turpina turēties iepriekšējo nedēļu līmenī.
Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 914 pacienti, no kuriem 314 pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu, noteikta diagnoze "gripa". Nedēļu iepriekš bija 337 pacienti, divas nedēļas iepriekš - 375 pacienti. Gripas gadījumi reģistrēti Ventspilī, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā, Gulbenes novadā un Valmieras novadā. Augstākā saslimstība reģistrēta bērniem līdz četru gadu vecumam, kā arī 5-15 gadu vecuma grupā.
Daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams augsts saslimstības līmenis primārajā aprūpē un lielākā daļa ES/EEZ valstu ziņo par gripas aktivitāti virs bāzes līmeņa. ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars saglabājies iepriekšējās nedēļas līmenī - 29%.
Vienlaikus Covid-19 gadījumu skaits Latvijā turpina samazināties - laboratoriski apstiprināti 40 gadījumi, bet nedēļu iepriekš 48. Kopumā tika veikti 644 laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Stacionēti 47 Covid-19 pacienti, kamēr nedēļu iepriekš - 63, bet divas nedēļas iepriekš - 72.
Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās divi pacienti. Reģistrēti astoņi Covid-19 pacientu nāves gadījumi. Nevienā nāves gadījumā Covid-19 nebija norādīta kā pamatdiagnoze.
SPKC atgādina, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties no nopietnas saslimšanas ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija. Speciālisti aicina īpaši veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošināto vakcinācijas iespēju, kā arī ļoti ieteicams vakcinēties tiem, kuriem paredzētas plānveida operācijas vai kādas citas medicīniskās manipulācijas ārstniecības iestādēs.
Neraugoties uz gripas epidēmiju, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis, uzsākoties gripas epidēmijai.
Vakcinācijas iestādēm pašreiz arī ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, tas ir, ārpus riska grupām.