Apelācijas instances tiesa samazinājusi cietumsodu diviem jauniešiem par Latvijas Gaisa spēku bāzes izspiegošanu un provokācijām Krievijas specdienesta labā, noskaidroja aģentūra LETA.
Samazina cietumsodu diviem jauniešiem, kuri veica provokācijas Krievijas specdienesta labā
Pērn Rīgas pilsētas tiesa 20 gadus vecajam Latvijas pilsonim Martinam Griķim piesprieda piecus gadus cietumā, savukārt Latvijas pilsonim Sergejam Hodonovičam piesprieda četrus gadus. Abi spiegoja un veica citas darbības Krievijas specdienesta labā.
Valsts drošības dienests (VDD) savā pagājušā gada darbības pārskatā minējis, ka otrās instances tiesa šogad 30.janvārī Griķim piesprieda brīvības atņemšanu uz trīs gadiem, savukārt 23 gadus vecajam Hodonovičam - uz diviem gadiem un astoņiem mēnešiem.
Papildus Griķim piespriesta probācijas uzraudzība uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem, savukārt Hodonovičam - uz diviem gadiem un četriem mēnešiem.
Spriedums vēl nav stājies spēkā.
VDD sadarbībā ar Militārās izlūkošanas un drošības dienestu (MIDD) personas aizturēja 2023.gada 24.aprīlī. Abiem nav augstākās izglītības vai profesionālu prasmju un viņi bija atvērti piepelnīšanās iespējām internetā.
Griķis veidoja informācijas avotu tīklu ziņu iegūšanai par Latvijas valsts aizsardzības resoru. Griķis, izmantojot saziņas lietotni "Telegram", piesaistīja Hodonoviču, kurš ieguva izlūkziņas par NBS Gaisa spēku bāzi, kā arī karavīru un militārās tehnikas pārvietošanos tās apkārtnē - Lielvārdes un Rembates pagastos.
Hodonovičs papildus tika izmantots arī provokāciju īstenošanai. Viņš pilsētvidē veica huligāniskas darbības, zīmējot grafiti, kas rada iespaidu par sabiedrībā šķietami valdošu atbalstu Krievijas agresijai.
Šis gadījums liecina, ka, ņemot vērā kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā VDD un MIDD pastiprināto pretizlūkošanas režīmu un sabiedrības modrību pret aizdomīgām aktivitātēm, Krievijas specdienestiem ir kļuvis sarežģītāk īstenot izlūkdarbības Latvijas teritorijā. Šā iemesla dēļ Krievijas specdienesti Latvijas valstspiederīgo vervēšanai, kā arī informācijas apmaiņai aizvien biežāk izmanto interneta vidi.
Tāpat satura kontroles trūkuma dēļ ziņojumapmaiņas platforma "Telegram" ir kļuvusi par vienu no visbiežāk izmantotajiem saziņas rīkiem dažādu noziedzīgu darbību veikšanai, tajā skaitā personu vervēšanai, spiegošanas organizēšanai un izlūkinformācijas ieguvei.
Tāpat šis gadījums liecina, ka Krievijas specdienesti ir gatavi savās interesēs izmantot arī personas bez izglītības, pastāvīgiem ienākumiem un nākotnes perspektīvām. Devianti jaunieši Krievijas specdienestiem ir parocīgs vervēšanas mērķis, jo ir ieinteresēti vieglā peļņā un prot lietot informācijas tehnoloģijas.