Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

VIDEO Raidījums atklāj Okupācijas muzeja dedzinātāju identitātes (6)

Okupācijas muzeja dedzināšanas lietā aizturētie tiek konvojēti uz tiesas sēdi Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā
Okupācijas muzeja dedzināšanas lietā aizturētie tiek konvojēti uz tiesas sēdi Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā Foto: Edijs Pālens / LETA

Šonedēļ atklājās jaunas detaļas par uzbrukumu Okupācijas muzejam. Tas esot mērķtiecīgi organizēts un par drošību atbildīgie politiķi pieļauj, ka aiz tā stāv Krievijas specdienesti. TV3 raidījumam "Nekā personīga" kļuvis zināms, ka vīrietis, kurš muzeja telpās iemeta Molotova kokteili, notikuma vietā atstāja masku un cimdus. Viņa DNS bija izskaitļojams, jo jau iepriekš nonācis policijas redzeslokā. Viņam par pastrādāto esot piesolīta samaksa. Policijai ir zināma arī abu pārējo lietā iesaistīto loma nozieguma pastrādāšanā. Viens no viņiem sociālajos tīklos atklāti atbalsta Krieviju karā Ukrainā, slavē Kremļa režīmu un biedē Latviju ar Putina atriebību.

Video: Raidījuma "Nekā personīga" sižets

Uzbrukums Okupācijas muzejam naktī uz 27. februāri bija plānots. Tajā iesaistītie iepriekš muzeju novērojuši. Un izvēlētais kabinets nebija nejaušība. Pa logu iemestais degmaisījums sprāga uz direktores Solvitas Vības krēsla. Uguns postījumi tālāk par viņas kabinetu netika.

Aizdomās par uzbrukumu aizturēti trīs Latvijas pilsoņi ar kriminālu pagātni. Viens tiesāts saistībā ar nelegālu narkotiku apriti.

"Nekā personīga" zināms šajā noziegumā iesaistīto un apcietināto personu vārdi.

Tie ir Valentīns Razmerica no Jelgavas, Vitālijs Lukjanovičs un Marija Dzene no Plakanciema Olaines novadā.

Lukjanovičs sociālajos tīklos ir aktīvs. Viņa pēdējais ieraksts "Facebook" profilā izdarīts 28. februārī, divas dienas pirms apcietināšanas. Viņš atklāti atbalsta Putina karu Ukrainā un pārpublicē Krievijas vēstījumus.

15. janvārī Lujkanovičs dalās ar ierakstu, ka krievi šeit 33 gadus ciešot no Latvijas rīcības, ka viņu pacietība ir izsmelta un aicina Kremli sodīt Latviju. Kā iedrošinājums tiek pārraidīts Krievijas ārlietu ministrijas viedoklis pēc Latvijas lēmuma nacionalizēt Maskavas namu Rīgā.

10. decembrī Lujkanovičs pārpublicē kādu Svetlanas Askerovas "TikTok" ievietoto video, ka Latvija ir Putinu izvedusi no pacietības un ka kāda īpaša Krievijas Federācijas pavēle Rīgu vedīšot pie prāta. Tāpat Okupācijas muzeja uzbrukumā iesaistītais Lukjanovičs dalās ar pompozu video, kurā demonstrēta militārā tehnika un izskan draudi visiem Krievijas ienaidniekiem, kuri krievus pazemojuši.

Lukjanovičs dalās arī ar naratīviem, kas ir nicinoši Latvijai, kas nostaļģiski slavina padomju laikus.

Vēl decembrī viņš ievietojis savā profilā "IMHO.club.lv" radītu saturu. Šo interneta portālu ar tiesas lēmumu Latvijā slēdza, taču tas turpina darboties "Facebook" platformā.

Foto: Okupācijas muzeja dedzināšanas lietā aizturētie tiek konvojēti uz tiesas sēdi Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā

Okupācijas muzeja dedzināšanā iesaistītā Marija Dzene savā "Facebook" profilā norāda, ka nāk no Ilūkstes. Viņa, atšķirībā no Lukjanoviča, politiska rakstura informāciju nepublicē. Ieraksti pamatā ir sadzīviska rakstura, daudz savu bilžu. Viens no pēdējiem pārpublicēts sižets par to, ka Latvijā brīdina par sliktas kvalitātes narkotikām.

Ziņu kanāls, kam viņa regulāri seko ir "Latvijas ziņas" krievu valodā. Elektronisko mediju uzraugi pirms vairāk nekā gada piesprieda 8000 lielu sodu portālam "Latvijas ziņas" par naida kurināšanu saistībā ar raidījumu "Lučše znatj".

Vai trim par uzbrukumu Okupācijas muzejam aizturētajām personām bijuši līdzzinātāji, policija patlaban izmeklē. Viena no galvenajām versijām, ka nodarījums veikts pamatojoties uz naidu pret Latvijas valsti.

Gan iekšlietu ministrs, gan Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs ir pārliecināts, ka notikušais ir daļa no Krievijas īstenotā hibrīdkara.

Foto: Naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Jaunā Vienotība) norāda: "Šīs personas bija veikušas priekšdarbus. Tas nebija tāds pēkšņs huligānisks izlēciens. Es domāju arī, ka nav tā, ka tie trīs ir vienīgie potenciāli vainīgie. Es domāju, ka izmeklēšanas ceļā, kas šobrīd aktīvi notiek, jābūt vēl personām."

Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs (Jaunā Vienotība) Ainars Latkovskis saka: "Manuprāt, viņi ir vienkārši savervēti konkrēta nozieguma veikšanai. Un te nav jautājumu. Pret Latviju hibrīkarš no Krievijas puses norisinās jau kādu laiku."

Kozlovskis piebilst, ka pateicoties savlaicīgajai glābšanas dienestu reakcijai postījumu apmērs tika ierobežots. "Ja mēs sakām, ka tā ir daļa no hibrīdkara, tad manā izpratnē šāds simbols, kas tika izvēlēts.. pilnīgi noteikti, ja nebūtu šī savlaicīgā glābšanas dienesta ierašanās ar iespēju tik ātri to lokalizēt, un "Molotova kokteilis" tas tomēr ir nopietni. Tas nav sērkociņš. Varētu būt bijusi bēdīga situācija. Būtu liels ugunsgrēks, būtu gājusi bojā ekspozīcija, būtu ļoti liela rezonanse un tas mērķis tiktu sasniegts."

Arī politologs Andis Kudors uzskata, ka notikušais visdrīzāk ir mērķtiecīga rīcība un nav jāvērtē kā atsevišķs gadījums. Krievijas prezidenta "vēlēšanu" tuvums tikai varot pastiprināt šādas provokācijas.

"Mērķis ir vājināt Latviju caur nervozitāti, caur iebiedēšanu, sabiedrības sašķeļšanu. Šīs divkopienu valsts uzturēšana nevis de jure, bet de facto, dod Kremlim iespēju vieglāk izplatīt šeit savus vēstījumus," tā Kudors.

"Es domāju, ka Latvijā krievvalodīgajā vidē Krievijas dienestiem ir viegli strādāt .

Daļa Latvijas krievu joprojām nav integrējušies viņi ar sirdi un prātiem ir Maskavā."

"Krievija slikti strādā ar valstīm, bet labi ar indivīdiem," komentē politologs.

Šī nebija pirmā, taču nopietnākā reize, kad īstenots uzbrukums Okupācijas muzejam. Pērn aprīlī ar gaisa šauteni tika sašauti ēkas fasādes stikli. Draudi saņemti vairākkārt.

Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība atklāj, ka saņēmusi draudu zvanus. 

"Manā kabinetā ir bijuši telefona zvani. Zvana muzejam un izsaka viedokli par mūsu stāstu. Protams, ir bijuši arī tādi teikumi: "Mēs jūs visus ieliksim vagonos." Šis uzbrukums liek mums visiem padomāt, kā to novērst nākotnē."

Muzeja ēku diennakti apsargā privāta apsardzes firma SIA "PURON". To cenu aptaujā par 244 843 euro (bez PVN) uz diviem gadiem izraudzījās VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ). Apsargiem ieroču nav, ir steki, roku dzelži, asaru gāzes baloniņi. Muzejs aprīkots ar videonovērošanas sistēmu.

Ik nakti muzeju apsargā divi firmas darbinieki.

"Nekā personīga" sastaptie muzeja apsargi ir divi seniori un viens no viņiem dežurēja arī naktī, kad notika iebrukums.

VNĪ raidījumam atbildēja, ka ir pārliecinājušies, ka apsargi incidenta brīdī nav gulējuši, taču pēc skaidrojumu saņemšanas no SIA "PURON", vērtēs, vai pieprasīt ugunsgrēkā radušos zaudējumus no apsardzes uzņēmuma.

Muzeja direktore uzskata, ka jāpalielina pašvaldības policijas patrulēšana ēkas tuvumā, taču jādomā par vēl citiem veidiem, kā aizsargāt muzeja darbiniekus.

Tiesībsargi uzsver, ka pagājušās nedēļas uzbrukuma atklāšanā iesaistītos palīdzēja identificēt pašvaldības policijas rīcībā esošās videonovērošanas kameras. Video novērošanā jāiegulda visas valsts līmenī, uzskata iekšlietu ministrs.

"Mums ir būtiski investēt tieši iekšējā drošībā. Jāapzinās, ka mēs jau ikdienā esam karā un visai Latvijai vajadzīgs motivēts policists," saka Kozlovskis. "Un otrs, protams, jārunā par mākslīgo intelektu, jaunajām tehnoloģijām, kas mums ir kritiski svarīgas, lai mēs spētu jau preventīvi novērst. Jo diemžēl es nevaru izslēgt tādas provokācijas arī turpmāk."

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs pēc uzbrukuma Okupācijas muzejam sacīja, ka ir tas ir vērtējams kā uzbrukumu Latvijas valstij. Viņš cer, ka tiesu sistēma reaģēs advekvāti un tiešām sekos bargi sodi, lai parādītu, ka šādas provokācijas netiks paciestas.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu