Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis

Infektoloģijas centrā izņemta šogad pirmā ērce

Ērce. Ilustratīvs attēls
Ērce. Ilustratīvs attēls Foto: Pexels

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā "Latvijas Infektoloģijas centrs" šonedēļ izņemta un izmeklējumiem nosūtīta 2024. gadā pirmā ērce, portālu "Apollo.lv" informēja RAKUS.

Sākoties saulainajām un siltajām marta dienām, šonedēļ Austrumu slimnīcas stacionārā "Latvijas Infektoloģijas centrs" jau izņemta un izmeklējumiem nosūtīta pirmā ērce.

"Mēs visi ļoti gaidījām pavasari, un tagad arvien vairāk laika cenšamies pavadīt dabā. Tas ir ļoti labi, bet nedrīkst aizmirst, ka tur neesam vieni, tāpēc mums jābūt piesardzīgiem – īpaši attiecībā uz ērcēm, kas ir jau modušās," uzsver Austrumu slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" vadītāja profesore Baiba Rozentāle.

Austrumu slimnīcā 2023.gadā ārstējušies 99 ar ērču encefalītu inficēti pacienti, 27 pacientiem konstatēta Laimas slimība un vienam pacientam – ērlihiozes infekciju. Kopumā Austrumu slimnīcā 2023. gadā pacientiem noņemtas 1254 ērces. “Latvijas Infektoloģijas centra” laboratorijā uz ērču encefalītu 2023. gadā izmeklētas 199 ērces, no tām inficēta viena jeb 0,5%, savukārt uz Laima boreliozi izmeklētas 228 ērces, no kurām inficētas bijušas 70 jeb 30,7%.

Ērču encefalīts un Laimas slimība var radīt smagas sekās, tāpēc ir būtiski pasargāt sevi. Austrumu slimnīca ārsti aicina ikvienu sekot savam vakcinācijas kalendāram un laikus veikt revakcināciju vai arī lemt par pirmreizējo vakcināciju pret ērču encefalītu, pirms tam pārrunājot vakcinācijas jautājumus ar savu ģimenes ārstu.

Tāpat iemesls vakcinēties ir cilvēkiem, kas aktīvi ceļo. Ja agrāk ārsti Latvijā ieteica vakcinēties pret ērču encefalītu agrā pavasarī, tagad to iesaka darīt jebkurā gada mēnesī vai arī ievērojot sava vakcinācijas kalendāra grafiku.

Atrodoties dabā, ik pa laikam jāpārliecinās, ka ērces nav piesūkušās. Bet, atgriežoties mājās, nekavējoties jānomaina apģērbs, jāpārbauda sevi un jānomazgājas.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā pareizi jānoņem, vietu, kur tā piesūkusies, dezinficējot ar spirtu saturošiem līdzekļiem un izmantojot pinceti. Novērojot galvassāpes, paaugstinātu temperatūru, sāpes ķermenī un pastiprinātu nogurumu, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu