Ierēdņi nevēlas sadzirdēt
“Sabiedrībā valda vienpusējs “pilsētniecisks” viedoklis par to, kā sargājama daba, sevišķi, ja cilvēkam pašam nepieder neviens meža stūrītis, jo netiek saprasts: ja tev kaut kas pieder, tad tu arī gribi saimniekot, kaut ko no tā iegūt,” saka meža īpašnieks no Kuldīgas un biedrības "Kurzemes mežu īpašnieku apvienība" pārstāvis Aigars Grīnbergs. “Mežu īpašniekiem nekas cits neatliek kā protestēt, jo pēc pieredzes, ja iziet ielās, tad valdība beidzot sadzird un sāk jautājumus skatīt savādāk. Kamēr tas nenotiek, attieksme ir – nu, varbūt viņi nomierināsies.”
“Meža īpašums tas nav kā lauksaimniekam ikdienas darbs, jo īpašnieks parasti ir nodarbināts citās sfērās, tas mežs nav liels, atrodas kaut kur, un viņam tā sāpe nav tik liela, ja nepasaka konkrēti, kas tur var notikt, kādi tie ierobežojumi izrādīsies īstenībā,” skaidro Grīnbergs. “Bieži vien situācija ir tāda: īpašnieks izdomā, ka beidzot vēlētos nocirst kaut ko, bet izrādās, ka vairs nemaz nevar. Vaicāju: vai vēstule no Dabas aizsardzības pārvaldes bijusi? Jā, esot, bet nekas jau konkrēts tur rakstīts neesot bijis, tāpēc neņēmis vērā.”
Grīnberga viedoklis par situāciju: “Mana ir sajūta, ka dabas skaitītajiem ir lielas naudas piešķirtas, ir jāpēta, bet ir vietas dabā, kur viņi ir paņēmuši pēc vecām kartēm un iezīmējuši “o, te būs”. Piemērs, vienam mūsu saimniekam mežā ir simtgadīgas priedes un vēl citam turpat nepilns hektārs – arī tādi paši koki un jaunaudzīte. Taču dabas draugi uzlikuši aprobežojumu uz visa – simtgadīgas priedes, tad tagad arī sargāsim. Labi, ka saimnieks atnāca pie manis, jo izrādījās, ka viņam tās priedes nav pat sasniegušas ciršanas vecumu. Aizrakstīju vēstuli Dabas aizsardzības pārvaldei ar visiem kadastra numuriem, nogabaliem, izdruku no Meža dienesta datu bāzes, lai redz, ka viņi ir tikai orientējoši ievilkuši kaut kādu gabalu. Ja neskatās pats saimnieks līdzi – viss. Vēl kāds piemērs: saimniekam ozolu nogabals pāris hektāru, kas ir saudzējams. Dabā ozoli ir tikai kāds pushektārs, bet pārējais – alkšņi un kā jau mežā. Sajūta ir tāda: valda pieņēmums - jāsargā daba, jāvāc hektāri, bet par precizitāti nav runas.”