Lapkoku praulgrauzis ir Eiropas Savienībā prioritāri aizsargājamā vabole. Visā Latvijā pašlaik ir zināmas tikai astoņas vietas, kurās, veicot atbilstošus apsaimniekošanas pasākumus, būtu iespējams atjaunot un uzturēt ilgtspējīgu šīs sugas populāciju, un "Ziemeļgauja" ir viena no tām.
Pļavu atjaunošanās – ilgstošs process
Nezinātājam ieraugot zālāju platības neilgi pēc atjaunošanas darbu veikšanas, var rasties šaubas, vai ar šķeldu klātajās platībās reiz tiešām uzziedēs pļava. Jā, zālāja atjaunošana ir ilggadīgs un mērķtiecīgs process. Un celmu frēzēšana, kas rada šķeldas atliekas, ir neatņemams pļavu atjaunošanas posms.
Tas ir svarīgs, lai izlīdzinātu augsnes virsmu un samazinātu kokaugu celmu apjomu, tā radot telpu, kurā no augsnē esošās sēklu bāzes var labāk atjaunoties zālāju veidojošie lakstaugi. Sēklu bāzē dusošās sēklas šādi labāk atmostas – saņem saules gaismu un siltumu.
Tāpat šķeldojot tiek samazināts apaugums, radot vietu, kur atjaunoties zālāja augājam. Atjaunotā platība, protams, regulāri jānogana un jāpļauj, lai atbalstītu mērķa sugu atjaunošanos un tās neciestu no ekspansīvu un agresīvu sugu konkurences.
Proti, bez mērķtiecīga atbalsta zālājs neatjaunosies, vien ātri aizzels pirmēji atjaunotā platība. Šķeldas atliekas ilgtermiņā neaizkavēs pļavu atjaunošanos – laika gaitā ganību lopi izmīdīs šķeldas atliekas, atsevišķos gadījumos šķeldu savāc papildus, to vides eksperti lemj atjaunošanas procesa laikā.
Pļavu atjaunošanās var prasīt piecus gadus un vairāk, līdz ieraugām pirmo zaļojošo un ziedošo pļavu tajā vietā, kur tā ilgstoši nav bijusi. Labākas perspektīvas ir vietās, kur tuvumā jau ir līdzīgi zālāji. Augu sēklām ir unikāla īpašība – esot zem zemas, tās gadiem ilgi var saglabāt savu dīgtspēju līdz brīdim, kad ir piemēroti apstākļi.