Ziemas beigas un agrs pavasaris ir īstais laiks, lai savā mežā pagūtu veiktu pasākumus, kas to pasargātu no bīstamā egļu astoņzobu mizgrauža. Problēmu risinot, jāievēro zinātnieku un Valsts meža dienests ieteikumus, kā arī labi jāizprot ienaidnieku – egļu postītāju. Mizgrauzis primāri apdraud par 50 gadiem vecākas egļu audzes.
Pilnībā no šī kaitēkļa izvairīties nav iespējams. Kaut arī mizgrauzis pakļauts mainīgajiem laika apstākļiem un putniem, nevienam nav pa spēkam mizgrauzi iznīdēt pilnībā. “Nav gluži tā, ka egle pati netiek galā, bet tai, atkarībā no klimatiskajiem apstākļiem, ir rezistences slieksnis, cik kukaiņus tā var atvairīt,” skaidro Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” (LVMI) vadošais pētnieks Dr. Biol. Agnis Šmits.
“Egles, kuras diametrs ir 20 cm, kolonizēšanai nepieciešams 3000 līdz 7000 mizgrauža vaboles, atkarībā no egles vitalitātes.”
Jāpalīdz ierobežot postu
Veicot vērtīgo egļu mežaudžu apsekošanu,
2023. gadā 33% vērtīgo egļu audžu 13500 ha platībā tika konstatēti egļu astoņzobu mizgraužu bojājumi 1-3% apmērā.
“Šo uzskaiti vērtīgajās egļu audzēs veica Valsts meža dienesta mežziņi pēc LVMI “Silava” metodikas. VMD uzskaiti veica 300 cilvēki. Līdz ar to ir liels subjektīvais faktors, kas zināmā mērā ietekmē arī datu ticamību,” Šmits skaidro plašāk, kā iegūti rezultāti. “Papildus šai uzskaitei, vērtīgajās egļu audzēs Nacionālā meža monitoringa ietvaros, LVMI “Silava” veica bojājumu uzskaiti nejauši izvēlētās 356 egļu audzēs, kas vecākas par 50 gadiem. Tika konstatēts, ka 2023. gada vasarā mizgrauzis iznīcinājis vairāk nekā 5% no visām eglēm, kuras vecākas par 50 gadiem. Lielāki vai mazāki postījumi tika konstatēti 37% egļu audžu, 10% novērtēto audžu tika veikta papildus kvalitātes kontroles uzskaite.”