Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis

Polijas lauksaimnieki atsāk Ukrainas robežas blokādi

Raksta foto
Foto: EPA/Scanpix

​ Protestējot pret nekontrolētu importu no Ukrainas un pieprasot izmaiņas Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības politikā, Polijas lauksaimnieki šorīt atsākuši bloķēt aptuveni 100 ceļus, kas ved uz Ukrainas robežu.

Polijas lauksaimnieki jau vairākas nedēļas bloķē Ukrainas kravas automašīnu iebraukšanu savā valstī, protestējot pret, viņuprāt, negodīgo konkurenci, ko rada lētāku produktu imports no Ukrainas.

Lauksaimnieki visā Eiropā protestē pret pieaugošajām izmaksām, augstajām degvielas cenām, birokrātiju, stingrajiem ES noteikumiem un Eiropas "zaļo kursu".

Šorīt lauksaimnieki ar vairākiem desmitiem traktoru devās uz Riki, lai bloķētu galveno autoceļu, kas ved uz Ukrainas robežu.

"Es esmu šeit, lai atbrīvotos no Eiropas Savienības ieviestajiem ierobežojumiem attiecībā uz atmatām, zaļo kursu un galvenokārt, lai apturētu Ukrainas pārtikas ieplūšanu," aģentūrai AFP sacīja viens no protestētājiem. "Šogad kvieši tiek pārdoti uz pusi lētāk nekā pērn," viņš piebilda.

Medikas robežpunktā lauksaimnieki izkrāva kukurūzu no vairākiem ukraiņu kravas vilciena vagoniem, nobloķējot stratēģiski svarīgu dzelzceļa līniju. Policija norobežoja daļu teritorijas un aicināja protestētājus atbrīvot sliedes.

Ukrainas dzelzceļš apstiprināja, ka Medikas robežpunktā noticis šāds incidents. Divus atvērtos vagonus bija plānots sūtīt tālāk uz Vāciju. Kopumā stacijā atradās 40 vagoni ar lauksaimniecības produkciju no Ukrainas.

Polijas dzelzceļš un Ukrainas vēstniecība Polijā tika informēti "par nesankcionētu iejaukšanos dzelzceļa darbībā".

"Mēs, lauksaimnieki no visas Polijas, bijām pirmie, kas sniedza draudzīgu roku un uzņēma mūsu brāļus no Ukrainas. Un tagad viņi mums kaitē," radiostacijai "Rmf.fm" sacīja viens no aktīvistiem, kas iestājas pret lauksaimniecības preču importu no Ukrainas.

Pagājušajā mēnesī ES atviegloja noteikumus, kas lauksaimniekiem uzlika par pienākumu daļu savas zemes atstāt atmatā, un šomēnes protestu iespaidā pagarināja šo atbrīvojumu.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien atzina, ka robežas blokāde liecinot par "solidaritātes eroziju" un to nevar uzskatīt par "normālu vai parastu".

Strīds par lauksaimniecības produktu eksportu ir saasinājis attiecības starp Kijivu un Varšavu, kas ir viena no uzticamākajām Ukrainas atbalstītājām tās karā ar Krieviju.

Ukrainas Ārlietu ministrija aicināja Varšavu apturēt robežu blokādi un nepieļautu retoriku, kas vērsta pret Ukrainu. "Polijas-Ukrainas robežas blokādei nav nekāda attaisnojuma, lai ar kādiem saukļiem tā arī netiktu pavadīta," sociālajā tīklā "Facebook" paziņoja ministrijas preses pārstāvis.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu