Ja 2022. gadā pirmais piecdesmitnieks platību subsīdijās kopsummā saņēma gandrīz 28 miljonus eiro (27 851 154 eiro) tad 2023. gadā tie ir divdesmit miljoni (20 192 996).
Pirms gada topa līderis platību atbalstā saņēma 1 425 481 eiro, pērn lielākā izmaksa vienai saimniecībai bija 1 068 297 eiro. Ceturtā daļa saņēmēju topā nomainījusies. Uz augšu tikušas tostarp vairākas saimniecības, kas nodarbojas ar lopkopību.
Pagaidām LAD tikai izlases veidā ir skatījies, kā, mainoties politikai, mainījušies atbalsta apjomi starp dažāda tipa saimniecībām. "Maksājumu ieguvēji ir principā lopkopības saimniecības, kas to dara gana intensīvi.
Jo tad ir pieaudzis saistītais maksājums un arī ir šie papildu maksājumi, ko es jau minēju, par šo emisiju mazinošo lopkopību, par paaugstinātām labturības prasībām.
Protams, jaunajās modernajās saimniecībās tas tiek ievērots un viņi šos maksājumus saņem vairāk. Otra grupa, kas tā kā ir ieguvēji, ir tās augkopības saimniecības, kas piedalās šajās eko shēmās," saka LAD vadītāja vietnieks Indulis Āboliņš.
Formāli vienai saimniecībai ir uzlikti platību maksājumu griesti – 100 000 eiro. Pienākoties lielākam maksājumam, samazinājumu nepiemēro, ja summai, kas pārsniedz griestus, pretī ir pierādāmi izdevumi par darbiniekiem izmaksātām algām un nodokļu nomaksu.
Griestu ieviešana bija Eiropas prasība, taču katras dalībvalsts ziņā bija izvēle, vai pievienoties arī otrai regulai, kas ļauj šos griestus apiet, uzrādot izdevumus par darbiniekiem. Latvija izvēlējusies pievienoties. Tas gan radījis papildu darbu abām pusēm – gan lauksaimniekiem, gan LAD, kas pārbauda iesniegtos dokumentus un lemj par izmaksām.