1. februārī notika Latvijas Nacionālā teātra izrādes "Pīters Pens. Sindroms" pirmizrāde. Aktieris Egons Dombrovskis spēlējis izrādi, būdams slims ar gripu. Presei viņš stāstījis, ka mirkli pirms izrādes vēl gulējis pie sistēmas un bijis pamatīgi sazāļots. Neraugoties uz pašsajūtu, pēc pirmizrādes aktieris vēl brīdi uzkavējies arī banketā. Normāli?
"Še jums gripa!" Skatītāji spriež: vai ar gripu slimu aktieri teātris drīkst laist uz skatuves? (1)
Skatītāji nav laimīgi. Galu galā ne jau gripu uz teātri dodas saķert, bet katarsi!
Es patiesi neko nesaprotu no teātra un pirmizrādēm, bet covids laikam nevienam neko nav iemācījis. Teātri: “Skatītāji, beidziet izrādēs klepot!”, arī teātris: “Še jums gripa!” @teatris varbūt jāļauj aktieriem mierīgi izslimot gripu, nevis jālaiž uz skatuves?! pic.twitter.com/EtfwJRPZRp
— Anda fon Andiņa (@cepum_s) February 14, 2024
Nacionālais teātris atbild uz skatītāju pārmetumiem, visu atbildību faktiski noveļot uz aktiera pleciem – inficēt vai neinficēt kolēģus un skatītājus bijis Dombrovska lēmums!
Skatītājiem zālē inficēties ar gripu no aktieriem uz skatuves medicīniski ir maza iespēja, varētu pat teikt - tādas nav, sevišķi Lielajā zālē un sevišķi tad, ja gripas respiratorie simptomi aktierim nav manāmi. Bet to, vai aktieris ir gatavs spēlēt, galu galā izlemj viņš pats.
— Latvijas Nacionālais teātris (@teatris) February 14, 2024
Par šādu atbildi publika stāvus neaplaudē. Mediķi to sauc par tumsonību. Riskam tika pakļauti gan aktiera kolēģi, gan skatītāji.
Šī nav nopietna atbilde. Teātris ir pelnījis pa pirkstiem par šo tvītu un Dombrovska uznākšanu uz skatuves. @ms_logina https://t.co/NaEDAxha9s
— Jānis Bērziņš (@eiduss) February 14, 2024
Kāda tumsonība🤦♀️ https://t.co/Nff1RgUXtT
— Kristīne Pitkeviča, MD (@KPitkevica) February 14, 2024
Jā, man arī radās jautājums, vai @teatris ļāva pārējiem aktieriem izvēlēties, vai viņi vēlas apdraudēt savu veselību, spēlējot kopā ar aktieri, kurš pieņēmis lēmumu nākt uz darbu ar visnotaļ aktīvu gripu savā organismā un riskēt ar kolektīvu slimības lapu nākošās izrādes vietā.
— Ilze_Bo🇱🇻💙💛🇺🇦🇺🇦🇺🇦 (@IlzeBo) February 14, 2024
Tas nav varoņdarbs, tā ir bezatbildība un totāla nerēķināšanās ar apkārtējiem!
— Juris Bisnieks (@Bisja1) February 14, 2024
Daži gan domā – katrs pats par saviem lēmumiem atbildīgs un no gripas neizbēgsi – ja neiesi uz teātri, tad gan jau brauksi uz darbu ar trolejbusu, darbā gan jau arī kāds "varonis" gadīsies, un tas pats vien beigās būs!
Ah, teātris, teātris.. Jūs te pa teātriem snobiski satraucaties. A, pārpildītie trolejbusi un tramvaji no rītiem, ik rītu ? Varbūt atkal visi sēžam mājās uz 3 mēnešiem .. ? 🤔
— Emīls Benders (@EmilsBenders) February 14, 2024
P.S. Es domāju, ka katram ir individuāli jāuzņemās atbildība par savu veselību un ar to saistītie riski.
Un vispār – tēlot varoņus pie mums kaut kā iegājies.
Absolūti bezatbildīga rīcība gan no aktiera paša, gan no darba devēja puses!! Es par konkrēto gadījumu. Diemžēl sabiedrībā iesakņojies uzskats, ka esi varonis, ja ar 39 grādu temperatūru nesies pildīt savus pienākumus. Freimanis diemžēl nevar pastāstīt, cik tas viss ir stulbi.
— Agni Aurum (@izaugsmei) February 14, 2024
Nav nekādas īpašās kultūras! NAV! Ir tikai uzspļaušana citiem. Tā varoņus tēlo ne tikai aktieri. Visi! Un visos darbos..ak jā, ne saeimā..
— Katherine One (@KatherineTwo) February 14, 2024
Otrs iemesls ir jau tā pazemojošās algas zaudēšana slimojot
Tas ir vēsturiski iegājies, diemžēl. Kādā 2003. tiku infekcijas slimnīcā, mani ielika palātā kopā ar diezgan slavenu Dailes aktrisi. Smags abpusējs plaušu karsonis, augsta temperatūra. Vakaros pēc sistēmām ar taksi brauca spēlēt izrādi, pēc tam atpakaļ uz slimnīcu. Šausmas.
— Rūta Mežavilka (@Ruta_Mezavilka) February 14, 2024
Varbūt, ka tas aktieriem tāds liktenis – uz skatuves jābūt, lai tur vai kas?
Tā skatuves cilvēkiem notiek regulāri. Ir pat teiciens, kuru pašu pirmo iemācījos, sākot dziedāt. Proti, ka vienīgais attaisnojums nebūt uz savu iznācienu, ir savas bēres. 🤷🏻♀️
— ElzaRoze (@roze_elza) February 14, 2024
It kā slimi aktieri būtu jaunums. Tā ir bijis un vienmēr būs, jo aktieris nav konveijera bulciņu cepējs. Aktierim neierašanos uz izrādi attaisno tikai neirologs. Un galvenais, ka paši aktieri to apzinās.
— MinnaBremze (@MinnaBremze) February 14, 2024
Es domāju, ka tā aktierus māca un audzina. Ne jau viņi paši izveidojas par trakiem darba zirgiem, to no viņiem pieprasa teātris kā mākslas forma, kā institūcija, kā vēsturisks uzstādījums.
— alise zarina (@phronemophobe) February 14, 2024
Papildinot, aktieri spēlē izrādes ar dienā, kad uzzina, ka miris tēvs un bēru dienā, pēc ceremonijas, spēlē izrādi.
— Madars Zvagulis (@Zvagulis) February 14, 2024
Bet pašos pamatos tā ir aktiera paša izvēle. Tas nav nekas īpašs
Lai gan – ar ko aktieris īpašāks par daudzu citu profesiju pārstāvjiem. Tikai – kā tur bija tas teiciens par tiem neaizvietojamiem cilvēkiem? Ar tiem esot pilni kapi... Kam tas upuris vajadzīgs? Un vai tiešām viņš vajadzīgs?
Visu cieņu, taču tā ir izvēle. Es pieļauju, ka citās profesijās ir līdzīgi. Ārstiem, sportistiem, karavīriem, ugunsdzēsējiem.
— Arnis Ozols (@ArnisOzols) February 14, 2024
Normāla ārstu ikdiena 😏 Un māksla prasa UPURI.
— Hosē (Ģirts Z.)🍷 (@hosewine) February 14, 2024
Slimību profilakses un kontroles centrs uzsver, ka visinfekciozākais gripas slimnieks ir pirmajās 3-4 dienās. SPKC iesaka ar augšējo elpceļu saslimšanas simptomiem nedoties uz sabiedriskām vietām un ārstēties mājās vismaz piecas dienas. Vispareizāk lēmumu, kas saistīts ar veselības stāvokli, pieņemt kopā ar ārstējošo ārstu.
Kamēr "gripas varoņi" dodas uz teātriem un citām darbavietām, te tāds priekšlikums.
Gripas sezonā būtu tikai godīgi organizēt izrādes arī gripas slimniekiem. Papildus ieejas maksai jāuzrāda pozitīvs gripas tests. Vietu sadalījumu izlemj atkarībā no temperatūras, vistuvāk izejai sēž tie ar 39+, lai nav jāčakarējas ar iznešanu. Aplausu vietā visi klepo vienlaicīgi
— Inge Allas Spriņķe (@IngaSPR) February 14, 2024