Lietuvas atbildīgās institūcijas ir pabeigušas pie Būtiņģes termināļa Baltijas jūrā noplūdušā naftas piesārņojuma savākšanas darbus un tagad veiks videi nodarītā kaitējuma novērtējumu.
Savākts no Būtiņģes naftas termināļa noplūdušais piesārņojums. Daļa no piesārņojošajām vielām nonākusi Latvijā
"Piesārņojuma savākšana tika pabeigta vakar. Kuģis "Sakiai" atgriezās pēc 25 kubikmetru emulģēta ūdens savākšanas," piektdien paziņoja Lietuvas Jūras spēku preses pārstāvis Audrjus Vitkausks, vienlaikus piebilstot, ka vides speciālisti turpina darbu.
Lietuvas Vides aizsardzības departamenta pārstāvji paziņoja, ka speciālisti mēģinās noteikt precīzu naftas daudzumu, kas noplūda jūrā.
Naftas pārstrādes uzņēmums "Orlen Lietuva", kuram pieder Būtiņģes naftas terminālis, trešdien, 7.februārī, informēja atbildīgās institūcijas, ka Baltijas jūrā pie Būtiņģes termināļa bojas noplūduši apmēram 300 litru naftas. Noplūde notika tankkuģa pārkraušanas laikā.
Vienlaikus Vides aizsardzības departamentā norādīja, ka piesārņojums ir izpleties deviņu kilometru garumā un divu kilometru platumā, kas liecina, ka noplūde bijusi daudz lielāka.
"Uzņēmums teica, ka 300 litru, bet mēs redzam daudz vairāk. Pašlaik notiek izmeklēšana, lai noteiktu daudzumu. Daļa no piesārņojošajām vielām ir nonākusi Latvijā. Skaitļi nesakrīt," ziņu aģentūrai BNS sacīja departamentā.
Vides aizsardzības speciālisti plāno iepazīties ar uzņēmuma dokumentiem, lai noskaidrotu, cik daudz naftas tika iekrauts, cik daudz tās palika un cik daudz, iespējams, noplūda jūrā. Tiks izvērtēts arī savākto piesārņojošo vielu daudzums un satelīta dati.
Pēc negadījuma ir sākta iepriekš neplānota pārbaude "Orlen Lietuva", kas pieder Polijas naftas kompānijai "PKN Orlen". Videi nodarītais kaitējums tiks aprēķināts, pamatojoties uz noplūdušās naftas daudzumu.
Lietuvas Vides aizsardzības departamentā ceturtdien, 8.februārī, paziņoja, ka, pēc sākotnējiem datiem, ūdens virspusē ir 1,8 tonnas noplūdušās naftas.
Izlūkošana no gaisa ceturtdienas rītā apstiprināja, ka daļa naftas ir sasniegusi Latvijas teritoriālos ūdeņus.
Lietuvas vides aizsardzības iestādes sadarbojas ar Latvijas kolēģiem saistībā ar piesārņojuma incidentu.