Vismaz vienu dienu 2023.gadā apmācībās piedalījušies gandrīz 7300. Vismaz 5 dienas 6360.
Un tikai 40% no visiem zemessargiem aizvadītajā gadā izgājuši minimālo apmācību kursu 20 dienas.
Zemessardzes komandieris, brigādes ģenerālis Kaspars Pudāns min, ka dienests pēdējos divos gados atjaunojis asinis - vietā nākuši jauni cilvēki. Neaktīvākie - atskaitīti.
2022. un 2023. gadā no Zemessardzes izslēgti 1869 cilvēki.
Tātad pēdējo divu gadu bilance kopš kara Ukrainā ir nedaudz vairāk kā tūkstotis papildus zemessargu. No jaunuzņemtajiem vairāk nekā 400 pilnās apmācības joprojām nav pabeiguši (aptuveni 420), bet formāli tik un tā ir ieskaitīti kopējā zemessargu skaitā.
No tiem, kas dienestā iestājās pēdējos divos gados, aptuveni tikai puse aktīvi piedaloties mācībās un treniņos.
"Arī krīzes gadījumā ne visi mūsu zemessargi būs mobilizējami. Jāsaprot, ka arī krīzes gadījumā daudziem zemessargiem tomēr primārais uzdevums būs, nevis būt ar mums, ierakumos, bet turpināt darboties savos tiešajos pienākumos. Katram zemessargam ir sava loma.
Iespējams arī žurnālistiem būtu tomēr jābūt kaut kur savā darbavietā un jānodrošina informācija iedzīvotājiem.
Līdz ar to - par ko es stāstu ir tas, ka tas skaits varētu būt vēl mazāks," uzsver Pudāns.
Vēl joprojām daudzi no bataljoniem reģionos izmitināti okupantu armijas bijušajās bāzēs, kas lielākā daļa pēdējo gadu laikā nav piedzīvojušas aktīvus remontus un atjaunošanu.
Daudzviet tehnika un aprīkojums glabājas pagaidu konteineros. Arī bataljonā Ulbrokā. Zemessargu apmācībām te uzslieta milzu telts, ko izmanto arī ziemas laikā.