Neziņa par ienākumu plānošanu būs paliekošs zemnieku pavadonis. Iemesls saistīts ar Eiropas jauno lauksaimniecības politiku.
Atbalsta summām būs minimālās, plānotās un maksimālās likmes. Un maksājuma summa būs atkarīga no lauksaimnieku intereses par programmu. Jo vairāk pieteiksies, jo mazāka summa. Jaunā politika daļēji ir arī iemesls zemnieku protestiem vairākās dalībvalstīs, tostarp, Lietuvā.
Ja iepriekš Eiropas atbalstam, kas ir apmēram 330 miljoni eiro gadā, bija 32 maksājumu likmes, ar 2023. gadu to jau ir divreiz vairāk – 62. Sadalāmā summa gan apmēram tāda pati.
"Pagājušais gads bija grūts. Viņš bija grūts gan lauksaimniekiem, gan iesaistītajām iestādēm, gan Lauku atbalsta dienestam, gan Valsts augu aizsardzības dienestam.
Jo mums bija jāveic ļoti daudz skaidrošanās, tāpat lauksaimniekiem bija jāsaprot, vai viņš var vai nevar pieteikties kādam konkrētam atbalstam, kādi nosacījumi, ir jāveic kaut kādas papildu darbības, nav jāveic kaut kādas papilddarbības. (..)
Līdz ar to tā virzība uz to zaļo pusi ietekmēs to, cik kurš saņem. Tas, kas neko nevēlas mainīt savā saimniekošanas praksē un turpināt, kā ierasts, un neveic šīs papilddarbības, un tad arī viņi saņem attiecīgi mazāk," saka Lauku atbalsta dienesta direktora vietnieks Indulis Āboliņš.
Ņemot vērā, ka specifisku apstākļu radīti zaudējumi varētu parādīties aizvien biežāk, zemkopības ministrs rosina apsvērt speciāla fonda veidošanu:
"Uz tiem riskiem, kurus neapdrošina apdrošinātāji vai arī kur apdrošinātāju nosauca šo summu par apdrošināšanu tik astronomiski lielu, ka neviens lauksaimnieks neapdrošina un faktiski nedarbojās, tad mēs uzsākam darbu pie riska fonda izveides, kur, protams, būtu jāiemaksā arī pašiem lauksaimniekiem, šī būs diskusija un te nu lauksaimniekiem jāpiekrīt. Bet ļoti daudzās Eiropas valstīs darbojas šāda riska fondi."
Te gan svarīgi, lai idejai atbalsts būtu arī no lauksaimnieku puses. Bet administrēšanas izdevumus varētu segt no Eiropas naudām.
VIDEO: Raidījuma "De Facto" sižets