Eiropas Savienībai (ES) cenšoties panākt vienošanos par turpmāko finansiālo palīdzību Ukrainai, pieaug satraukums, ka cena, kas tiks samaksāta par izvairīšanos no kārtējā Budapeštas veto, var kļūt par bīstamu precedentu un var novest pat pie šāda darījuma apšaubīšanas tiesā.
Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena paudusi optimismu, ka ES dalībvalstu līderi spēs vienbalsīgi vienoties par papildu finansiālās palīdzības piešķiršanu Kijivai, apejot Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna iebildumus. Kā viņa izteicās 17.decembrī, uzrunājot Eiropas Parlamenta (EP) deputātus, viņa ir pārliecināta, ka risinājums, piekrītot visu 27 dalībvalstu līderiem, ir iespējams.
Cena, ko nākas maksāt
Taču izvairīšanās no Orbāna veto kaut ko maksās. 26.decembra samitā ES līderiem izdevās apstiprināt iestāšanās sarunu uzsākšanu ar Ukrainu, pārliecinot Ungārijas premjeru balsošanas laikā atstāt sanāksmes telpu. Tomēr domājams, ka galvenā loma bija dienu iepriekš pieņemtais lēmums atbloķēt desmit miljardus eiro no tiem iesaldētajiem līdzekļiem, kas Budapeštai pienākas no ES fondiem.
Taču ar to nepietika, lai nodrošinātu vienprātību jautājumā par 50 miljardu eiro atvēlēšanu ilgtermiņa palīdzībai Ukrainai, par ko ES dalībvalstu līderi, kā plānots, atkārtoti lems 1.februārī, un pēdējo nedēļu laikā norit intensīva tirgošanās, lai šoreiz Orbāns neceltu iebildumus.
Sākotnēji Budapešta prasīja, lai tiktu atbloķēti vēl tai pienākošies 20 miljardi eiro, kas iesaldēti, pamatojoties uz Ungārijai adresētajām apsūdzībām par likuma varas neievērošanu. Taču tagad uzpeldējušas prasības apmaiņā pret veto atcelšanu ik gadus pārskatīt Ukrainai atvēlēto finansiālo palīdzību. Taču šāds kompromiss dotu Orbānam iespēju pastāvīgi uzturēt draudus palīdzību Kijivai atkal nobloķēt.