Zinātnieki konferencēs par kokosa šķiedru apgalvo, ka nav pietiekami izpētīta tās ietekme uz vidi. Kas būtu, ja kokosa šķiedras substrāti ar meža stādiem nonāktu mežā? Tā drosmīgi un skaidri teikt, ka bez papildu pētījumiem un ietekmes izvērtēšanas tā būtu piemērota, es neuzņemtos. Lai to atzītu kā alternatīvu risinājumu, ir jāveic ilglaicīgi pētījumi," saka Ansone.
Savukārt par koksnes šķiedru eksperte saka, ka stādi tiek baroti ar papildu piedevām un augšanas stimulatoriem, piemēram, tā rezultātā, ja substrātā ir kārklu koksnes šķiedras, tās veido atvases. "Pagaidām šie alternatīvie risinājumi ir nepietiekami izpētīti,” viņa uzsver.
Mīts - Latvijā drīzumā visa kūdra būs izrakta?
Latvijā kūdra ir un būs vēl ļoti ilgi, to veicina mūsu daba un laikapstākļi. Ansone aicina izprast, kas notiek kūdras ieguves un izmantošanas procesos.
"Piemēram, LVM informē sabiedrību par to, kas notiek Latvijas valsts mežos, tajā skaitā arī kūdras ieguves vietās un purvos. Šobrīd meklējam labākos un piemērotākos kūdras ieguves vietu rekultivācijas risinājumus.
Bažas par kūdras nozari pastāv, jo ne vienmēr politiski lēmumi balstās uz zinātnieku sacīto. Piemēram, Īrijā pieņēma lēmumu, kūdras ieguvi apturēt, bet tad, kad sēņu audzētājiem vairs nebija piemērotu substrātu, lai audzētu sēnes, nācās atgriezties atpakaļ pie kūdras ieguves.
Cilvēku skaits pasaulē pieaug, līdz ar to pieaug arī pieprasījums pēc pārtikas, bet zemes ir tik, cik ir, un izmantojamā zemes platība lauksaimniecībai nepaliek lielāka, tāpēc teritorija, kurā izaudzēt pārtiku, ir ierobežota," viņa saka.
Tas liecina, ka kūdra ir nozīmīgs dabas resurss arī lauksaimniecības attīstībai, jo, attīstoties pārtikas audzēšanai siltumnīcās, kur to var izdarīt vairākos stāvos un intensīvāk, bez kvalitatīvas kūdras substrātu izmantošanas neiztiksim.
Pasaules iedzīvotāju labklājība un pieprasījums pēc kvalitatīvas pārtikas liks turpināt kūdras ieguvi un pārstrādi, līdz ar to, lai sabalansētu visas intereses, būs jādomā, kā to veikt racionālāk un efektīvāk ilgtermiņā. Viennozīmīgi palielināsies kūdras ieguves vietu rekultivācijas loma, lai kūdra būtu pieejama arī mūsu nākamajām paaudzēm."
Raksts tapis sadarbībā ar LVM.