Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

Rīgā pie daudzdzīvokļu mājām būs jāuzstāda bioloģisko atkritumu šķirošanas konteineri

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Rīdziniekiem no 1.marta pie daudzdzīvokļu mājām būs jāuzstāda bioloģisko atkritumu šķirošanas konteineri, šodien lēma Rīgas dome, grozot noteikumus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu galvaspilsētā.

Kā aģentūru LETA informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļā, izmaiņas noteikumos paredz, ka daudzdzīvokļu dzīvojamo māju apsaimniekotājiem būs pienākums nodrošināt bioatkritumu šķirošanu pie daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām, kurās ir vairāk nekā desmit dzīvokļi.

Prasības attiecas uz daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām kurām nebūs iespējas veikt biokompostēšanu

Bioatkritumu apsaimniekošanai ir noteikta maksa, kas 2023.gadā bija 80% no nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas, bet no 2024.gada 1.janvāra tā ir 60%.

Tiek prognozēts, ka līdz ar bioatkritumu šķirošanu, nešķiroto atkritumu konteineri piepildīsies lēnāk, kā rezultātā iedzīvotāji varēs samazināt gan konteineru tilpumus, gan šo konteineru izvešanas biežumu un samazināt izmaksas par atkritumu izvešanu.

Lai veicinātu dārzu un parku atkritumu kompostēšanu iespējami tuvu to rašanās vietai, saistošie noteikumi ir papildināti ar jaunām normām, kas nosaka kārtību, kādā atļauta bioloģiski noārdāmu dārzu un parku atkritumu kompostēšana daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagalmos.

Lai nodrošinātu, ka komposta kastes konstrukcija ir tāda, lai komposts nevarētu izbirt tai cauri, lai kastes sienas nedeformētos un lai vizuāli aizsegtu kompostu, saistošajos noteikumos iestrādāta prasība izmantot rūpnieciski ražotas vai tām pielīdzināmas komposta kastes.

Izmaiņas noteikumos paredz arī retāku un vienkāršotāku nešķiroto sadzīves atkritumu obligāto izvešanu no individuālajām dzīvojamām mājām un tiek svītroti punkti par individuālajās dzīvojamajās mājās deklarēto personu skaitu.

Paredzēts, ka grafiku dalīto sadzīves atkritumu izvešanai noteiks atkritumu apsaimniekotājs, par to informējot atkritumu radītājus un valdītājus atbilstoši līgumam, kas noslēgts starp atkritumu apsaimniekotāju un atkritumu radītāju.

Ņemot vērā Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas lūgumu, izmaiņas noteikumos paredz samazināt prasības degvielas uzpildes stacijām attiecībā uz atkritumu dalītās savākšanas punktu izveidi, proti, atcelt šo prasību tajās degvielas uzpildes stacijās, kurās nav operatoru, jo nav, kas uzrauga atkritumu konteinerus un to piepildījumu, kā arī rodas risks ļaunprātīgām rīcībām.

Tāpat izmaiņas noteikumos paredz, ka atkritumu apsaimniekotājiem būs jāreaģē uz nekustamā īpašuma lietotāja, valdītāja, īpašnieka, apsaimniekotāja vai pilnvarotās personas ziņojumu par nepieciešamību izvest atkritumus ārpus ierastā grafika.

Kā šodien preses konferencē pirms Rīgas domes sēdēs teica Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps (LA), ņemot vērā, ka bioatkritumu savākšanas ieviešana notiks intensīvi, iespējams, var rasties kādi sarežģījumi ar pilniem konteineriem vai šķirošanu.

Viņš situāciju esot pārrunājis gan ar atkritumu gan namu apsaimniekotājiem, lai šādas situācijas laikus tiktu risinātas.

Zeps jau iepriekš ir paudis, ka iedzīvotāju paradumus ir iespējams mainīt un Rīgas pieredze rādot, ka atkritumus šķiro aizvien vairāk.

"Kopš ieviesām prasību pie daudzdzīvokļu mājām obligāti izvietot konteinerus šķirošanai vieglajam iepakojumam un stiklam, dalīti tiek vākti jau 30% no visa atkritumu apjoma. Savukārt bioloģisko atkritumu šķirošana līdz šim bija brīvprātīga un patlaban šo atkritumu ir mazāk nekā 5%," iepriekš teica Zeps.

Viņš cer, ka jaunie noteikumi aktivizēs bioloģisko atkritumu šķirošanu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu