Tātad primāri valsts attīstība, primāri Latvijas iedzīvotājiem lielāki ienākumi, labākas darbavietas, un, protams, pārstrukturējot darba tirgu, arī mums jārēķinās, ka būs šie deficīti un jārunā par migrācijas jautājumiem."
Šobrīd darbadevējiem jau ir atvieglotas iespējas ievest darbaspēku no trešajām valstīm, lielāku uzsvaru uzliekot uz pašu darbadevēju atbildību. Tagad šī normas ieredzēts papildināt ar precīzākām sankcijām pret uzņēmējiem, kuri pieķerti pārkāpumos saistībā ar viesstrādnieku uzaicināšanu.
Šobrīd nosacītā melnajā sarakstā ir 80 uzņēmumi. "Mēs vairāk liegumus īstenībā dodam tiem, kuri ir uzaicinājuši un tas darbinieks šeit uzturas, bet viņam nemaksā darba algu - tādu, kādu ir paredzēts viņam maksāt.
Tie ir tie, pret kuriem mēs visvairāk vēršamies. (..) Darba devēja uzdevums ir informē, ka ir noticis tā, ka darbinieks ir pazudis, piemēram, tas nav izslēgts, bet tāpēc tas nenozīmē, ka darba devēju mēs uzreiz iekļausim sarakstā, kurš nevar aicināt, nē, noteikti nē," skaidro PMLP priekšniece Maira Roze.
Visbiežāk pārkāpumi konstatēti būvniecības un kravu pārvadājumu nozarē strādājošiem uzņēmumiem. Šīs nozares arī visbiežāk izmanto viesstrādniekus.
Latvijā ik gadu ieved ap divdesmit tūkstošiem viesstrādnieku, visbiežāk darba atļaujas izsniegtas Uzbekistānas, Baltkrievijas, Ukrainas, Krievijas un Indijas iedzīvotājiem. Šajā statistikā neparādīsies tie, kuri formāli ievesti kādā citā valstī un komandēti strādāt uz Latviju. Ne reti to dara, lai apietu Latvijas prasību viesstrādniekam maksāt vidējo algu valstī, kas ir 1373 eiro, neatkarīgi no jomas, kurā cilvēks strādā.