Sankcijas naftas gāzei trīs gadus pēc Krievijas iebrukuma
Drīzumā gan importēt krievu naftas gāzi vairs nevarēs, jo Eiropas Savienībā panākta vienošanās to iekļaut sankciju sarakstā. Aizliegums stāsies spēkā šā gada beigās, tātad gandrīz trīs gadus pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.
Uz jautājumu, kāpēc tas prasījis tik daudz laika, Klimata un enerģētikas ministrijas pārstāvis Valdmanis atbild, ka citās valstīs naftas gāze nav tik nozīmīgs resurss, tāpēc tam nav pievērsta uzmanība. Vajadzēja arī laiku, lai vienotos, kādus tieši preču kodus aizliegt, lai izskaustu iespēju tirgotājiem naftas gāzi slēpt zem dažādiem nosaukumiem.
"Tādas konsultācijas sākās jau pavasarī, kur Baltijas valstu vidū bija pietiekami vienots atbalstošs viedoklis, bet tika identificēta nostāja, ka vēlētos arī piesaistīt citu ES valstu atbalstu, un varētu teikt, ka tas ir rezultējies. [..]
Protams, tas ir krietni vēlāk nekā runājot par citiem energoresursiem, kas tiek importēti no Krievijas, bet, ņemot vērā, ka tam ir paliekošs raksturs, es domāju, ka nevajadzētu uztraukties, ka tas ir būtiski nokavēts," teica KEM pārstāvis Valdmanis.
Viņš arī norādīja, ka pārejas laiks ļaus tirgotājiem atrast jaunus sašķidrinātās naftas gāzes avotus. Līdz ar to naftas gāzes importa pārtraukšanai nebūšot ietekmes ne uz cenu, ne pieejamību.
Naftas gāzes importētāji uzvar publiskajos iepirkumos
Kamēr sankciju nav, krievu sašķidrināto naftas gāzi var pirkt arī valsts uzņēmumi un iestādes. To iepērk vairākas pašvaldības, kā arī valsts uzņēmumi "Latvijas dzelzceļš" un "Latvijas Valsts meži". Pērn abu uzņēmumu iepirkumos par kopā aptuveni pusmiljonu eiro uzvarēja Rašidam Sardarovam pastarpināti piederošais "Intergaz". Uzņēmumi norāda, ka izslēgt Krievijas izcelsmes naftas gāzi no iepirkumiem neesot juridiska pamata.