Lai saudzētu dabu un klimatu, ik gadu tūkstošiem cilvēku apņemas janvārī samazināt dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņu uzturā un apgūt videi draudzīgākus ēšanas ieradumus izaicinājuma "Neapēd zemeslodi" ietvaros. Kas par to sakāms sociālo tīklu lietotājiem?
Gaļēdāji pret veģetāriešiem. Ļaudis asos konfliktos cepas par "Neapēd zemeslodi" izaicinājumu (12)
"Kā visvienkāršāk palīdzēt zemeslodei un aizsargāt klimatu? Ēdot mazāk gaļas un citu dzīvnieku produktu! Pieņem izaicinājumu janvārī ēst dabai draudzīgāk!" teikts "Neapēd zemeslodi" izaicinājumam veltītā mājaslapā.
Izaicinājums notiek jau sesto gadu, un tā dalībnieki apgūst un izmēģina dabai draudzīgāku un veselīgu uzturu, ikdienā patērējot mazāk dzīvnieku un vairāk augu izcelsmes produktu. Izaicinājumā piedalās arī vairākas sabiedrībā plaši pazīstamas personības.
Tomēr sociālajos tīklos cilvēku domas par kampaņu gan dalās.
Daudzi cilvēki pauda viedokli, kādēļ ir izvēlējušies atteikties no gaļas, kā arī aicināja tā rīkoties arī citus cilvēkus.
Gaļas apsēsto reakcija uz Neapēd Zemeslodi ir tieši tik ļoti bērnišķīga, kā gaidīts. Ir viegli babelēt tvitorā par sociālām problēmām, jo tās jāveic VaLdĪBai, bet, kolīdz jāsāk izmaiņas savā šķīvī, visi raud kā mazi bēbīši. Vā, vā, vā, mana desa, vā vā 🤡
— DanaKruu 🇱🇻 🇺🇦 (@DanaKruu) January 7, 2024
Es tev varu ieteikt arī vietas, kur vari izbaudīt sulīgu steika gabalu un mindblowing ribiņas. Bet kāpēc lielākā gaļēdāju daļa uzvedas tik vulgāri? Jums taču neviens to gaļas gabalu neatņem. “Neapēd zemeslodi” ir lieliska iniciatīva, kurā var atrast daudz un dažādas receptes
— Vladislava Romanova (@vladaknows) January 7, 2024
pirms dažām dienām pirmo reizi dzīvē nokāvis teļu, kuru tad tagad visi ēdot. Neesot izdevies ar pirmo reizi, jo ar nazi trāpījis nepareizajā vietā, teļš mocījies, kamēr sanācis līdz galam.
— Evija Zepa Fine Art (@evijazepartist) January 7, 2024
Gan veģetāriski, gan vegāni nozīmētu neēst tās zivis un citus dzīvniekus, kas arī ir mans aicinājums.
— Naktene (@Naktene) December 26, 2023
Un mūžīgais. "Tad tu esi vegāns?" "Nē, es vienkārši neēdu gaļu." "Tad tu esi veģetārietis?" "Nē, es vienkārši neēdu gaļu." Tā vēlme mani ielikt kastītē.
— ginta (@Ginta_HG) January 7, 2024
triggered galedaji ir vnk recigi, also kipa vegaani ir tie nuugi bet taka es neredzu ka vegaani lielas twitteri ar kkadu fakin banaanu close up or smth :D vnk aped to steiku un chill the fuck out
— Scooter (@Nekonenenenene) January 6, 2024
Ļoti foršs izaicinājums, kas man nav pat izaicinājums, bet lieliska iespēja saņemt katru dienu vairākas receptes dažādu ēdienu pagatavošanai! Paldies! #neapedzemeslodi
— Dace Lāce (@DaceLace6) January 5, 2024
Ap cilvēkiem, kas atsakās ieraudzīt lopkopības industrijas katastrofālās sekas uz vidi un dzīvniekiem, ir tāds delulu vaiba ļoti dusmīgs paveids. #neapēdzemeslodi
— bellabriska (@bellabriska) January 5, 2024
Ielikšu šo bildi šeit, lai aizbiedētu traumētos vīriešus no sava timeline. Pēc #neapedzemeslodi diskusijām saprotu, ka pieauguši vīrieši paniski un agresīvi baidās no dārzeņiem. pic.twitter.com/zeuCTnQ2dD
— no spicy girl (@perlamutre) January 6, 2024
Likt gaļu ar tagu neapēdzemeslodi ir kaitinoši bezgaumīgi.
— Parastā čīkstene (@nukamtovajag) January 6, 2024
Kā tas Tērbatas ielas steiku iestādījums vai kā viņu tur, ar 0% vegan zīmi. Trashy vnk.
Veģetāriešu un vegānu nostāja pamatīgi sadusmoja gaļēdājus - daudzi rakstīja, ka "Neapēd zemeslodi" izaicinājums ir liekulīgs, jo gaļas vietā tiek aicināts uzturā lietot produktus, kas eksportēti no tālām valstīm. Citus gan pamatīgi kaitināja, ka viņi par savu izvēli ēst gaļu tiek kaunināti.
“Neapēd zemeslodi” - ēd pāri pasaulei pārvestus augus, kurus smidzina līdz brīdim, kad viss dzīvais molekulārā līmenī uz bezgalīgi lielā sojas lauka ir iznīdēts, un papliķē sev pa muguru, kāds malacītis esi, ka tiek izglābts lopiņš, kurš sapūst veikala plauktā🫶🏼
— Sponge BOB (@paliigaa) January 3, 2024
Ideja ir vairāk nekā stulba, ja mums piedāvā ēst avokado, banānus, soju un citus no tālām zemēm transportētus produktus. Pat āboli ir no Polijas. Cik tur nav patērēta degviela, lai to visu attransportētu, tas neapēd zemeslodi?
— Ilze Freimane (@IlseFreii) January 4, 2024
Kā jau kaut kur minēja cits X lietotājs - uz šķīvja praktiski viss ir vests pāri puspasaulei. Biedri vegāni, varbūt sāciet ēst lokālo zaļbarību un tad runājiet par pasaules glābšanu? Mana vista itkā ir no Ķekavas nevis dienvidamerikas.
— Muhtars (@Muhtars55) January 3, 2024
Es domāu, ka galvenais iemesls ir arī pats aicinājums "Neapēd zemeslodi" - tas ir kā pārmetums pārējiem. Man arī liekas agresīvs un izraisa pretreakciju.
— Jānis Skrabulis (@JanisSkrabulis) January 5, 2024
"Neapēd zemeslodi" koncepcija neiztur kritiku pirmkārt jau attiecībā uz medu - jo vairāk bišu dravu, jo labāk augu valstij. Toties industriāliem lauksaimniekiem ir ērtāk lietot indes, ja nav jātiesājas ar biteniekiem.
— Andra Kaupe (@AndraKaupe) January 8, 2024
Visu veidu ekstrēmisti man vispār nepatīk, taču, ja gaļas jautājumā ir jāizvēlas starp neēdāju un ēdāju karojošajiem flangiem, tad es, tomēr, esmu vairāk par ēdājiem.
— Miņins 🏴☠️ (@juris_8) January 7, 2024
Nevis tāpēc, ka pats neesmu vegāns, bet tāpēc, ka viņi uzdod normālus jautājumus uz kuriem vegāniem sākas…
Šī akcija ir stulba LV platuma grādos ziemas laikā, ņemot vērā piedāvātās receptes. Cipa neapēd zemeslodi, bet lieto produktus, kuri tiek vesti tūkstošu km attālumā, kas piesārņo atmosfēru un no to audzēšanas mirst bites🤡
— Luxilze (@Luxilze2) January 7, 2024
"Neapēd zemeslodi" ir vēl viens no realitātes pilnīgi atrauts projekts kas pilnībā ignorē objektīvo realitāti Latvijā. Ja visi LV iedzīvotāji rīt kļūs par vegāniem, ziniet kāda būs pozitīvā ietekme uz globālajām klimata pārmaiņām? Tieši nekāda.
— Roberts Bite (@Roberts_B) January 7, 2024
Pievienošu 5c cepienam “Neapēd zemeslodi”. Ēdu daudz dārzeņu, augļu utt. Vienkārši garšo. Trešo gadu piesakos arī projektam janvārī cerībā, ka iedvesmos. Un trešo gadu viļos - tik izdomas nabadzīgi... Mīļie veģetārieši! Ja es varu tāpat vien, tad jūs noteikti varat daudz labāk!
— Zane Radzobe (@kripaz) January 7, 2024
Starp citu, garām ejot. Šimpanzes ir tuvākie cilvēka radinieki. Un, starp citu - labprāt ēd arī gaļu - ja nu kāds progresīvs idiots naivu savā stulbumā uzskata, ka cilvēkam jāpietiek iztikai tikai ar augu izcelsmes zaļbarību.
— Karl (with an L) (@karlwithanl) January 7, 2024
Daudzi gan nesaprata, kādēļ temats raisījis tik asas diskusijas, norādot, ka nav nevienā no karojošajām pusēm.
Vilcienam aizejot.
— Kristīne S 🇺🇦 (@puucha) January 7, 2024
Esmu gaļēdāja. Garšo arī veģetārs/vegāns. Pazīstu daudzus vegānus un arī veģetāriešu, ar kuriem kopā pusdienots.
Nekad, ne reizi man nav aizrādīts par gaļas ēšanu.
Beidzam taisīt tekainīšu niķīšus un pagaršojam - arī bez-gaļas ēdieni ir gardi!
Gaļu varu ēst un varu neēst, bet kaut kā sanācis, ka man vairāk garšo bezgaļas ēdieni un absolūtie topa līderi ir:
— Ilona Koskina (@IlonaKoskina) January 7, 2024
- gaileņu mērce ar jaunajiem kartupeļiem un mazsālītu gurķīti.
- sezonas cūku pupas
- bukstiņputra.
Mierīgi mainu karbonādi pret jebkuru no šiem. 😁
Kāda starpība, ko katrs ēd? Svarīgākais, lai ēšana/neēšana nekļūst par fanātisku reliģiju.
— 45% baterija (@43procenti) January 7, 2024
Labrīt. Mani sauc Ieva, jau 20 gadus neēdu gaļu. Vīrs - gaļēdājs. Kad taisu ēst, gatavoju mums abiem - jā, arī gaļu (protams, nezinot, kā garšo, katrreiz atliek tikai minēt, vai sanācis). Cepienu par to, ko katrs ēd - nesaprotu. Ēdiet, ko vēlaties un veselība ļauj, un miers.
— Ieva Strazdiņa (@ievastrazdinja) January 8, 2024
Manā mājā tieši tas pats. Labu laiku neēdu gaļu, bet nevienam citam neaizliedzu. Un visi ar to rēķinājās. Bet trakākais bija, kad taisīja malto gaļu. Nekad nebiju iedomājusies, ka neēdod gaļu, maltās gaļa pārvēršas par kko drausmīgi smakojošu.
— Līva 🇺🇦 (@LivaLivina29) January 7, 2024
Es arī gaļu neēdu, draugs labprāt ēd veģetāru ēdienu un nečīkst, ka bez gaļas nevar paēst. Viņš gatavo gaļu reti un tad es eju pastaigāties, jo nevaru izturēt smaku. Ejot ciemos varu ēst kartupeļus vai siermaizi, jo patiešām negaidu, ka kāds manis dēļ kaut ko speciāli gatavos.
— Elina (@smelliina) January 8, 2024
Izaicinājumu "Neapēd zemeslodi" organizē biedrība "Dzīvnieku brīvība".
"Dzīvnieku brīvība" ir 2012.gadā dibināta biedrība, kuras mērķis ir izbeigt dzīvnieku ciešanas industriālajā lopkopībā.