Nodokļu parāds – risks pasūtītājiem
Iepirkumu uzraudzības birojs norāda, ka gadījumi, kad nodokļi tiek nomaksāti konkrētiem iepirkumiem izšķirošos brīžos, un pēc tam atkal audzēti, neesot daudz. Biroja vadītājs Artis Lapiņš gan norāda, ka pasūtītājiem tas jāuztver kā būtisks risks.
"Brīdī, kad vēl notiek darbu uzsākšana, darbi varbūt pat vēl nav veikti, bet šādas ziņas tiek saņemtas, ka parāds jau ir salīdzinoši liels izveidojies, ļoti rūpīgi ir jāapsver, vai šādu līgumu vispār turpināt, jo tās sekas vēlāk, ja nonāk līdz kādiem ierobežojumiem, ko piemēro Valsts ieņēmumu dienests, bankas vai vienkārši bankrotē uzņēmums, protams, sekas būs daudz lielākas tālākā stadijā," teica Lapiņš.
Šādā situācijā bija nonākusi Rīgas dome. Viens no diviem uzvarētājiem 15 miljonu eiro vērtā iepirkumā par pārvada būvniecību Tvaika ielā bija uzņēmums "Ceļu pārvalde", kam jau līguma slēgšanas brīdī 2022. gada oktobrī bija izveidojies nodokļu parāds.
Tagad Rīgas dome rakstiskā atbildē norāda, ka līgumu ar parādos slīgstošo "Ceļu pārvaldi" lauza jau četrus mēnešus vēlāk, 2023. gada februārī, jo projektam esot pietrūcis finansējuma. Augustā, kad "Ceļu pārvaldes" problēmas turpināja samilzt, Rīga lauza arī līgumu par ielas izbūvi Lucavsalā, ar ko uzņēmums netika galā. Tagad "Ceļu pārvaldei" uzsākts maksātnespējas process un parāds valstij pārsniedz pusotru miljonu eiro.
Iepirkumu pretendentus plāno vērtēt pēc nodokļu reitinga
Esošo kārtību, ka nodokļu parādam iepirkumos jābūt nomaksātam tikai divos datumos, kritizē Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera. Atzinumā par Finanšu ministrijas Ēnu ekonomikas apkarošana plānu organizācija pauda, ka faktiski sistemātiskiem nodokļu nemaksātājiem iepirkumos esot pat priekšrocība.