Šodien ziņojām, ka Latvijas Radio ēkā sadūmojuma dēļ pēcpusdienā notika darbinieku evakuācija un pāris stundas tika pārtraukti ētera raidījumi. Šo incidentu komentējis gan Valsts prezidents, gan Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome un citi. Portāls "Apollo.lv" apkopojis, kas par ētera pārrāvumu sakāms mikroblogošanas platformas "X" lietotājiem.
Atbildīgi pret noteikumiem un sevi, bezatbildīgi pret klausītājiem: "X" lietotāji komentē Latvijas Radio incidentu (1)
Plkst.13.31 glābēji saņēma izsaukumu uz Doma laukumu, kur piecstāvu sabiedriskā ēkā bija izveidojies sadūmojums.
Pārmeklējot ēku, tajā skaitā ar termokameru, glābēji konstatēja, ka ēkas otrā stāva sienā dega siltinājums astoņu kvadrātmetru platībā, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).
No ēkas kopumā evakuējās nedaudz vairāk nekā 100 cilvēki.
Lai pārliecinātos, ka degšana ir apturēta, tika demontēta starpsiena un pārsegumi pārbaudīti ar termokameru.
Plkst.15.39 ugunsgrēks lokalizēts.
Daļai darbinieku ļauts atgriezties tajās telpās, kas atrodas tālāk no ugunsgrēka vietas un kurās nav apdraudējuma.
Latvijas Radio informē, ka sadūmojumu izraisīja plānoti celtniecības darbi - demontējot sienas apdari, radās kāda dzirkstele un sāka gruzdēt starpsienas pakojums.
Latvijas Radio ir skaidrs plāns, kā rīkoties ārkārtas situācijās, tai skaitā darbības nepārtrauktības plāns, aģentūrai LETA sacīja LR pārstāve Liene Pālēna, komentējot šodien ilgstošo ētera raidījumu pārtraukumu un iespējamos riskus valsts apdraudējuma gadījumā.
Viņa norādīja, ka šodien plānotā programma ēterā neskanēja, jo visi Latvijas Radio darbinieki tika evakuēti, taču ārkārtas situācijā apraide tiktu nodrošināta.
"Ārkārtas situācijās tiek nodrošināta alternatīva apraide. Tomēr ugunsgrēks Latvijas Radio ēkā nav valsts mēroga ārkārtas situācija. Šajā gadījumā Latvijas Radio bija svarīgi rūpēties vispirms par savu darbinieku drošību, veicot evakuāciju," sacīja Pālēna.
"X" lietotāji par notikušo incidentu
Lielākā daļa komentāru pauž izbrīnu par Latvijas Radio rīcību ārkārtas situācijas laikā. Daļa prāto, kas būtu, ja pēkšņi notiktu ārkārtas situācija valstī, kad vajadzētu ieslēgt radio.
Sadūmojuma dēļ jau divas stundas neskan Latvijas Radio... Mēs tiešām "esam gatavi" krīzes situācijām. 5 minūšu laikā tas būtu bijis jāatrisina, pārslēdzoties uz citu vietu, savukārt darbiniekiem būtu novadītas regulāras apmācības, kas šādās situācijās nekavējoties jādara. Skumji.
— Arturs Eglitis (@Arturs_Eglitis) January 5, 2024
Ārkārtīgi neprofesionāli! Kā tur bija? Ārkārtas situācijā uzreiz mājās jāieslēdz radio? Radio, kurš klusē? Civilā aizsardzība? Panikas nepieļaušana?
— Baiba (@Baiba71879495) January 5, 2024
Ja skan trauksmes sirēnas, ieslēdz Latvijas radio...
— Emuārs (@n_karklinz) January 5, 2024
...un klausies mūziku! pic.twitter.com/GvxJh6R2MP
Man par šo ir duālas sajūtas. No vienas puses X stundas algoritmu nevajag lieki iedarbināt, ja X stunda nav pienākusi. Jo tas dod iespējas ienaidniekam uzzināt šo algoritmu.
— ArnisR (@ArnisRG) January 5, 2024
No otras - klusuma brīdis ēterā bija daudz par garu.
Vai tiešām nepārtrauktības plānā nav sadaļa par rīcību ugunsgrēka gadījumā, lai tiešām nodrošinātu nepārtrauktību? Manuprāt, raidīt kādu skaņu ēterā nenozīmē to pašu, kas turpināt darboties.
— Artis Prāmnieks (@vinjsh) January 5, 2024
Un kas notiktu, ja šo stundu laikā, tfu tfu tfu, sāktos ārkārtas situācija, kad nepieciešama iedzīvotāju apziņošana? Ieslēdz radio, kā teikts visās instrukcijās, bet tur liegi skan “Ilgais ceļš kāpās”…
— Gunidra (@Gunidra) January 5, 2024
Jau otro reizi "Latvijas Radio" skan ārkārtas paziņojums ar skaidrojumu kas noticis. To laikam atkārtos ik pēc 15 minūtēm, kamēr neatjaunosies raidīšana. Bez šī paziņojuma esam bijuši praktiski 2 stundas. Labi, ka noreaģēja, bet jautājumi vēl ir palikuši.
— Ruslans Antropovs (@rusantro) January 5, 2024
Latvijas Radio ir daļa no kritiskās infrastruktūras un jābūt plānam, kā darboties ārkārtas situācijās. Atceramies vēsturi ar drosmīgiem radio darbiniekiem, kas spēja nodrošināt translāciju dramatiskos apstākļos. Šobrīd, mierlaikā būtu jāatrod iespēja vismaz ziņu raidīšanai.
— Tālis Linkaits (@Talis_L) January 5, 2024
Neesmu sajūsmā par situāciju @latvijasradio. Šādiem gadījumiem bija jābūt algoritmam™ kā operatīvi nodrošināt ziņas ēterā no citurienes, piemēram, LTV ēkas vai Radio NABA studijas, līdz kurai tur var aizskriet padsmit minūtēs.
— Reinis (@Reinis_Me) January 5, 2024
Latvijas Radio valdes priekšsēdētāja Una Klapkalne, atsākoties radio pārraidei, sacīja, ka sadūmojuma iemesls bija plānotie remontdarbi. "Neviens nevarēja paredzēt, ka, demontējot sienas, aiz tām atklāsies padomju gadu pirmssākumos uzstādīti materiāli, kas šo incidentu radīja," uzsvēra Klapkalne.
Viņa pauda gandarījumu, ka radio darbinieki, katru gadu veicot ugunsdrošības apmācības, bijuši disciplinēti, līdz ar to ēka atstāta saskaņā ar plānu. Arī tehniskas pārslēgšanās esot notikušas, kā bijis iecerēts, apgalvoja Klapkalne.
Norādot uz pārtraukumu ēterā un sagatavošanos situācijām, ka no radio ēkas Doma laukumā nevar veikt pārraides, Klapkalne atbildēja: "Ja mēs runājam par atbildību, tad tā noteikti ir mana atbildība, un es neredzu, ka būtu pamats izvērtēt kāda cita valdes locekļa atbildību."
Attiecībā uz to, vai varēja reaģēt citādāk, Klapkalne norādīja, ka radio reakcija bija fokusēta uz sociālajiem medijiem, kur atbildes bija sniegtas. "Īsti nebija pamata iedarbināt citu mehānismu, kas būtu bijis gadījumam, ja no radio ēkas nevarētu raidīt. No radio mājas translācija turpinājās, elektrība netika atslēgta, un visas pārējās sistēmas darbojās," viņa uzsvēra.
Radio patiesībā esot sagatavojies nopietnākiem incidentiem, kad no radio mājas nebūtu bijis iespējams raidīt. "Droši vien tas, kas būtu jāsagatavo, ir kādi mazāki risinājumi šādām situācijām," piebilda Klapkalne.
Izplatītajā paziņojumā medijiem Klapkalne papildus norāda, ka jau tuvākajā laikā ar atbildīgajiem darbiniekiem tiks izvērtēta radio rīcība, tostarp tas, kam nākotnē pievērst lielāku uzmanību un izstrādāt papildu rīcības scenārijus, piemēram, klausītāju informēšanai - kāpēc skan rezerves mūzika.
"Bet vēlos uzsvērt - ja sadūmojuma vietā būtu valsts mēroga ārkārtas situācija vai apdraudējums, Latvijas Radio nodrošinātu alternatīvu apraidi un sabiedrības informēšanas pasākumus. Lokāls sadūmojums šajā kategorijā neietilpst," norāda radio valdes priekšsēdētaja.