Nereti problemātisku narkotiku lietotāju grupai ir grūtības iekārtoties pastāvīgā darbā. Tas pasliktina personas ekonomisko situāciju un pakļauj sociālās atstumtības riskam, kā arī var veicināt personas iesaisti noziedzībā. Lai arī Latvijā faktiski ir vairākas programmas, kas var palīdzēt šai cilvēku grupai, tām trūkst finansējuma, darbinieku, ārstniecības gultu, kā arī programmas nav pieejamas visiem. Latvijas Universitātes pasniedzēja un socioloģe Kristiāna Bebre norāda - programmas pieejamas tikai noteiktos termiņos. Tā kā problēmu šajā jomā ir daudz, eksperte uzsver, ka par vielām ir jārunā pragmatiski un jābalstās uz zinātnē balstītiem pētījumiem.
Kristiāna ir ieguvusi bakalaura un maģistra grādus vienā no Lielbritānijas vecākajām un prestižākajām izglītības iestādēm, Daremas Universitātē. Šobrīd Kristiāna ir valdes locekle Eiropas Psihoaktīvo Vielu Sociālo Pētnieku Asociācijā un asociētā redaktore "Springer Nature" Kaitējuma Mazināšanas žurnālā.
Bebre regulāri prezentē savus pētnieciskos rezultātus pasaules vadošajās konferencēs (piemēram, "Lisbon Addictions" un "European Society for Prevention Research") un turpina pilnveidot savas zināšanas, apmeklējot apmācību programmas. Kristiāna pasniedz kursus par nelegālo vielu jautājumiem Latvijas Universitātes Sociālo Zinātņu Fakultātes Socioloģijas bakalaura programmas studentiem.
Jāatšķir lietotāji no problemātiskajiem lietotājiem
Vaicājot par pirmajiem soļiem, kas būtu jāveic problemātiskam narkotiku lietotājam, eksperte min vēršanos pie narkologa un nošķir problemātiskos no neproblemātiskajiem lietotājiem. "Problemātiskais narkotiku lietotājs starp visiem pārējiem narkotiku lietotājiem ir absolūtā minoritāte.
Parasti 90%, kā liecina ANO un PVO, vielas lieto bez problēmām – tie ir izklaides lietotāji. Bet mēs runājam par 10%, kam ir problēmas narkotiku lietošanas rezultātā.
2020. gadā 284 miljoni cilvēku (5.6% vai katram 18 pasaules cilvēkam) ir lietojuši kādu nelegālo vielu. Tas ir par 26% vairāk nekā 2010. gadā.
No 284 miljoniem cilvēku problemātiskie lietotāji bija ap 13.6% (0.76% no pasaules populācijas) – ANO Narkotiku un noziedzības novēršanas birojs (UNODC) šo pieaugumu skaidro ar to, ka aug pasaules populācija.
Kristiāna Bebre uzsver: "Pieaugums ir attiecināms arī uz neefektīvo ārstēšanu, kriminālo lietotāju vajāšanu un tēmas tabu, stigmatizācijas lomu."