Svarīgi ņemt vērā, ka šis dokumentu iesniegšanas termiņš attiecas tikai uz personām, kuras līdz 30.novembrim bija atkārtoti kārtojušas valsts valodas pārbaudi, uzsver PMLP.
Gadījumā, ja valsts valodas pārbaude nav nokārtota sekmīgi, līdz 2023.gada 31.decembrim bija jāpiesakās atļaujai, kas Latvijā ļautu uzturēties divus gadus, lai netiktu pārtraukta sociālo un veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana un turpmākā uzturēšanās Latvijā nekļūtu nelikumīga.
Pastāvīgās uzturēšanās atļauja zaudē spēku no 3.janvāra arī tad, ja Krievijas pilsonis bija iesniedzis pieteikumu cita veida uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai. Šajā gadījumā persona varēs turpināt uzturēties Latvijā līdz galīgā lēmuma pieņemšanai par uzturēšanās atļauju, bet jāņem vērā, ka uzturēšanās atļaujas karte, kuras derīguma termiņš būs beidzies, nebūs izmantojama ceļošanai, kā arī var būt apgrūtināta sociālo un veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana.
Tie Krievijas pilsoņi, kuriem ir attaisnojoši iemesli nekārtot latviešu valodas pārbaudi, var iesniegt dokumentus uzturēšanās atļaujai līdz 2024.gada 31.martam. Atļauja uzturēties Latvijā tiks piešķirta uz diviem gadiem. Par attaisnojošiem iemesliem var tikt uzskatīti būtiski ar veselību saistīti iemesli vai citi no personas gribas un rīcības neatkarīgi iemesli.
Dokumentus uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai neiesniegušo, Latvijā dzīvojošo Krievijas pilsoņu izraidīšanas process būs ļoti sarežģīts un smagnējs, pērn 6.decembrī Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijā atzina PMLP priekšniece Maira Roze.
Pārvaldē, aģentūrai LETA skaidrojot izraidīšanas procesu, norādīja, ka, pirmkārt, personām ir jāsniedz paskaidrojums par neizceļošanas iemesliem, kā arī jāmin plānotais izceļošanas datums. Pārvalde izvērtē paskaidrojumu un, ja ir likumīgs pamats tomēr izsniegt uzturēšanās atļauju un pamatots iemesls, kāpēc tas nav izdarīts laikus, tad tomēr atļauj iesniegt dokumentus uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai.