Šķiršanās sāp. Vai bērna priekšā izlikties, ka viss kārtībā?
Bērni ir gudrāki, redzošāki, nekā mums šķiet. Izlikšanās nenodrošina bērna sirdsmieru, jo bērns redz un jūt. Atkarībā no bērna vecumposma ir jārunā ar bērnu viņam atbilstošā un saprotamā valodā, piemēram, "tētis un mamma nesaprotas, mēs bieži strīdamies".
Noteikti bērnam ir vērts uzsvērt, ka viņš nav vainīgs pie vecāku strīdiem, jo bērniem ir tendence automātiski un ļoti ātri uzņemt vainu uz sevi, ka viņi ir vainīgi, ka vecāki strīdas.
Visas metodes un pieejas (minētas iepriekš), kas vecākam pašam var palīdzēt kļūt apzinātākam, pašam spēt atpazīt savas emocijas un regulēt tās, pašam spēt izprast savas uzvedības cēloņus un sekas, pašregulēties, ir lieliskas, lai šķiršanās faktu nepārvērstu par karu.
Ciešanās un sāpēs mums automātiski gribas vainot otru, sliktākajā gadījumā – iznīcināt otru. Ir ļoti grūti, un tas prasa milzīgu darbu, izkāpt no cietēja lomas un uzņemties atbildību par savu dzīvi, izvēlēm, reakcijām, uzvedību.
Mēs neizvēlamies situācijas, kurās nokļūstam, neizvēlamies, ko un kā otrs cilvēks mums nodara, taču mūsu spēkos ir izvēlēties, ko ar to darām. Neviens mūs nevar izpestīt no mūsu pašu ciešanām. Otra cilvēka iznīcināšana nav mūsu ciešanu risinājums – abos partnerības virzienos! Lai līdz tam nonāktu dziļi un patiesi, ir nepieciešama liela iekšējā, personīgā transformācija.
Vai šķiršanās tad, kad ir bērni, atšķiras no tā, kad bērnu pārim nav?
Šķiršanās vienmēr ir pārmaiņas, tā atstāj pēdas katra cilvēka dzīvē, neatkarīgi no tā, vai ir, vai nav bērni. Taču bērnu esamības fakts to var padarīt komplicētāku, jo diviem partneriem nav jārēķinās tikai pašiem ar sevi, bet arī ar bērniem. Bērnu esamība nereti nozīmē arī lielākus izaicinājumus praktiskajā, sadzīviskajā un finansiālajā aspektā. Nepieciešamība risināt šos jautājumus neapšaubāmi var ievest partnerus lielākā spriedzē un konfliktos.