Ja cilvēks sāk lietot narkotikas, var pietikt ar dažām reizēm, kad jau izveidojusies atkarība. Savukārt atkarība rada apkārtējo cilvēku līdzatkarību ģimenē, darbavietā un jebkurā sociālā vidē. Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) Narkoloģiskās palīdzības dienesta stacionāra virsārste, psihiatre un narkoloģe Sarmīte Skaida stāsta, kāda ir narkotiku "cena" veselībai un kādas ir kaitējuma mazināšanas metodes.
Patoloģiska tieksme pēc devas
Sarmīte Skaida nozarē strādā jau kopš 1992. gada. Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā strādā kopš 2008. gada un savā praksē saskārusies ar daudziem gadījumiem par narkotiku ietekmi uz cilvēka veselību.
Narkoloģiskā palīdzība ir specializēta un augsti kvalificēta profesionālā palīdzība alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vielu, azartspēļu vai datorspēļu atkarības diagnostikā un ārstēšanā labprātīgi pēc viņu vēlēšanās.
Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienests nodrošina:
1. Ambulatoro ārstniecību
2. Stacionāro ārstniecību
3. Reibuma noteikšanas ekspertīzes
Lai precīzi saprastu, kā izpaužas atkarība un kā to definēt, Skaida intervijā skaidro: "Atkarības sindroms sastāv no dažādiem simptomiem. Tā ir hroniska, progresējoša slimība, kura norit ar remisijām un recidīviem – lietošana un nelietošanas atsākšana –, kas izraisa gan psihiskus, gan somatiskus, gan sociālus traucējumus.
Tā ir spēcīga patoloģiska tieksme. Pacients vairs nespēj kontrolēt vielu lietošanu. Pacients domā, ka uzpīpēs vienreiz vienā kompānijā, nākamreiz jau citā. Viss būšot kārtībā. Bet cilvēks vairs nespēj kontrolēt un domā, ka kaut kad apstāsies. Vairs jau nevar saprast, kad ir mirklis, kurā var apstāties."