Parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā atbalstītie grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā paredz ieviest nodokli mitrajām salvetēm, nosakot to 12,2 eiro par kilogramu. Lēmums satraucis vairākas sievietes, it īpaši jaunās māmiņas.
"Sieviete sievietei ir ienaidnieks!" Dāmas sociālajos tīklos saplūcas par ieceri celt nodokli mitrajām salvetēm (2)
Atgādinām, ka atbilstoši valdības piedāvājumam nodokli mitrajām salvetēm paredzēts noteikt kā vienam no plastmasu saturošajiem produktiem ar mērķi mazināt plastmasu saturošu izstrādājumu patēriņu. Atsevišķi koalīcijas pārstāvji norādīja, ka risinājums ir pāriet uz citām videi draudzīgākām alternatīvām, piemēram, autiņu, lupatiņu izmantošanu.
Kāda sieviete vietnē "Twitter"/"X" publiskoja viedokli, kurā nosodīja ieceri paaugstināt cenas mitrajām salvetēm.
Kā es tā palaidu garām plānoto nodokli 12.20€/kg par mitrajām salvetēm? Ok, plastmasa, kaitīgi, bet lielākie patērētāji ir māmiņas ar bērniem un invalīdi, tik strauja nodokļa celšana daudziem būs smaga. Ir dabai draudzīga alternatīva autiņi, bet tos mazgāt ir baigi ekoloģiski?
— Goldijs (@goldiijs) December 3, 2023
Ieraksts aizsāka pamatīgu atbilžu un viedokļu vētru, kurā dāmas centās pierādīt katra savu taisnību. Vairākas māmiņas metās ieraksta autori kaunināt, rakstot, ka mitro salvešu izmantošana nav draudzīga nedz dabai, nedz cilvēku ādai.
Ja tu zinātu cik izmaksā tīrīt un remontēt notekūdeņu infrastruktūru, kuru konkrēti bojā podā nolaistas mitrās salvetes, tad tā nerunātu.
— Viesturs Lūsis (@viesers) December 4, 2023
Viņas nesadalās, piesūcas ar taukiem un ziepēm, veido milzu aizdambējumus, sapinas sūkņu vārpstās u.t.t
Izklausās skarbi, bet, man liekas, bez tām mierīgi var iztikt. Nav arī ādai necik labi. Ar bēbi un trīsgadnieci mēs kādas 2 pakas pusgadā varbūt izlietojam, ikdienā - ūdens, ziepes, dvielis.
— Laukā | iM (@40075kilometri) December 3, 2023
Būšu skarba. Mitrās salvetes zīdaiņa dibenam ir jāizmanto ekstrēmos apstākļos. Pārējā laikā ir ūdens. Savādāk ir ar guļoša cilvēka aprūpi. Bet arī - neviens ūdeni nav atcēlis.
— Ilze Vanaga (@vanadziene) December 4, 2023
Un kopumā mitrās salvetes nav labas ādai lietojot katru dienu, ne lielam ne mazam.
— Elīīīīīīīīīza! (@Mia_Smaida) December 4, 2023
Mazgājamās autiņbikses jau ir cita pīkeņa commitment un vai tad pamperiem ar kaut kāds extra nodoklis solas?
Pirmkārt, ir arī kokvilnas mitrās salvetes.
— StJohn (@_St_John_) December 4, 2023
Otrkārt - arī tās ir nepieciešamas ļoti retos gadījumos. Un to saku kā vecāks, kurš ceļojis ar bērniem i pa LV, i pa ārzemēm.
Mitràs salvetes nav pirmàs nepiecieśamības prece, vismaz zīdainim.
— Alīna (@Alina_from_) December 4, 2023
Man ļoti nepatīk mitrās salvetes. Pēc to lietošanas tāpat gribas visu nomazgāt ar ūdeni.
— dianaezerina (@dianaezerina1) December 4, 2023
Tomēr bija arī komentētāji, kuri saprata ieraksta autores bažas un arī pauda neapmierinātību par ieceri.
Piekrītu, ka zīdaiņus viegli pasist padusē un zem krāna nomazgāt dibuā. Bet, ko darīt ar gulošajiem pieaugušajiem? Man nodaļā tādi ir vairums- ar tualetes papīru gulošiem neko nevar notīrīt, jo paspēj izmīcīties pa visu perimetru. Pēc tam viņi atgriežas mājās, aprūpes iestādēs...
— Zulfija (@Zulfijaandgoats) December 4, 2023
😳 es arī nevaru bez mitrajām salvetēm. Turklāt Latvijā, kur par normālām salvetēm jau tā maksāju 2-3x Vācijas cenu.
— LasmaW (@Lasmons) December 4, 2023
Ne visiem ir (karstais) ūdens no krāna. Ne visiem ir veļas mašīnas.
Dupsis ir viens. Otrs. Vasarā ārā ejot ar 2gadīgu bērnu bez imunitātes, somā ir gan mitrās salvetes, gan dezinfekcijas līdzeklis, jo rokas ir visur, arī mutē. Labi, darīšu citādi, bet tādu naudu noteikti nemaksāšu. Baigā laimē jau tās salvetes tāpat nepērk.
— Ozola 🇱🇻 (@vinnelis) December 4, 2023
Slims lēmums, piekrītu. Priekš kam man ~2 eiro vietā maksāt ~6?
— Ieva Freidenfelde (@Meibija) December 4, 2023
Nu ko, nāksies sildīt citu valstu ekonomiku pasūtot no ārzemēm.
Man mitrās salvetes ir neatņemama auto aprīkojuma daļa, nu nav pa ceļam ūdens ik pa metram, a ja man jāpielej eļļa, jānomaina ritenis vai vēl kas...
Pievienojos. Mazgāt izklausās baigi forši “uz papīra”. Realitātē man nav īsti laika, enerģijas regulāri iztukšot veļas grozu, ziemā žūst ilgāk un galu galā, salvešu paka ir daudz vieglāk. Es labāk koncentrēšos uz laiku, ko pavadu ar bērniem.
— Laura Putnina (@almasmamma) December 4, 2023
Pēc dažādo viedokļu apspriedes ieraksta autore neslēpa sašutumu, ka daudzi viņu metušies nosodīt.
Ņemot vērā lielisko noskaņu no komentāriem par salvešu nodokli, “ak Dievs salvetes ir slikti vajag tikai ūdeni, gaisu, mīlestību un vienradža putekļus,” kā arī slēpto kaunināšanu par salvešu lietošanu, gribu teikt, ka manam vīram ir taisnība. Sieviete sievietei ir ienaidnieks.
— Goldijs (@goldiijs) December 4, 2023
Vairāki cilvēki ieteica sievietei komentārus neņemt pie sirds un neklausīties kritikā, kamēr citi rakstīja, ka ir jāprot uzklausīt arī dažādus viedokļus.
Jau pēc bērna dzimšanas nolēmu, ka balstīšos tikai apziņā, ka savam bērnam dodu svarīgāko - laiku, pacietību un beznosacījuma mīlestību, jo citās kategorijās visur iekristu sliktajā sarakstā - ķeizars, mpm, salvetes. Un ar šo apziņu iet daudz vieglāk. You do you!
— Alise Vinogradova (@melnsuzbalta) December 4, 2023
Kā ziņots, opozīcijā esošā "Apvienotā saraksta" (AS) Saeimas frakcijas vadītājs Edgars Tavars aicināja atbalstīt AS alternatīvo piedāvājumu šo nodokļa likmi noteikt desmit reizes mazāku - 1,2 eiro par mitro salvešu kilogramu. Tavars norādīja, ka valdības desmit reizes lielākā 12,2 eiro likme pārmērīgi palielinās izmaksas par bērnu un senioru aprūpi.
Opozīcijas deputāts Artūrs Butāns (NA) uzsvēra, ka koalīcijas piedāvātā nodokļa likme ir nesamērīga māmiņām ar bērniem. Nodokli nevar celt tikt strauji un tā vietā būtu jārīko informatīvas kampaņas par labu videi draudzīgāku alternatīvu izmantošanai, skaidroja politiķis.
Tomēr Budžeta komisijas vairākums neatbalstīja AS priekšlikumu par desmit reizes mazāku likmi. Līdz ar to izskatīšanai Saeimā galīgajā lasījumā nolemts virzīt valdības virzītos grozījumus, kas paredzēs likumā noteikt nodokļa likmi 12,2 eiro par mitro salvešu kilogramu.