Katrīnai Līvai Zundmanei jau dažus gadus ir diagnosticēts Tureta sindroms – reta nervu slimība, kam raksturīgas pēkšņas un no gribas neatkarīgas kustības vai neapzināti izdvestas skaņas, vārdi vai frāzes. Lai gan slimību nav iespējams pilnībā izārstēt, viņai laika gaitā ir izdevies tās simptomus atvieglot. Ik pa brīdim Katrīnai gan piezogas nejaukā doma, ka tie traucē citiem. "Reizēm aizdomājos, kā citi cilvēki skatās uz to, ka viņiem blakus kāds visu laiku kaut ko sit, taisa skaņas un runā."
Katrīna ir sākusi mācības vidusskolā. Ārpus skolas meitene apmeklē spāņu valodas nodarbības un nākotnē vēlas doties uz Spāniju likt lietā apgūtās valodas prasmes un iepazīt vietējo kultūru.
Video: saruna ar skolnieci Katrīnu
Tureta sindroms parādījās pēkšņi
Katrīnai Tureta sindroma simptomi parādījās aptuveni 12 gadu vecumā. Viņa atminas, ka viss sācies pēkšņi.
"Man nebija kā citiem, kam tas rodas pakāpeniski. Man sākās vienkārši vienā momentā. Vienā nedēļā vai mēnesī. Mamma bija pārbijusies – jautāja, kas ar mani notiek. Mani veda uz pārbaudēm gan parastajā, gan psihiatriskajā slimnīcā," stāsta Katrīna.
"Man likās, ka tie simptomi pāries pēc kādām divām dienām – domāju, ka tas nav nekas traks. Cerēju, ka beigsies. Bet nebeidzās – ir pagājuši jau trīs, četri gadi."
Katrīnai, līdzīgi kā citiem cilvēkiem, kam ir diagnosticēts Tureta sindroms, no gribas neatkarīgās kustības jeb tiki iedalās divās grupās – motoriskajos un vokālajos.
"Vokālie tiki ir visas skaņas, ko es izdvešu. Es parasti svilpoju vai saku konkrētus vārdus, frāzes. Visbiežākās ir "cūķis tāds", "aitiņa saka bē bē" vai "lido!", kad uzmetu pildspalvu gaisā. Savukārt visbiežākie motoriskie tiki ir sitiens sev, pa galdu vai retu reizi kādam citam. Man gan nav raksturīgi visi tiki, kas ir arī citiem. Piemēram, citi met gandrīz visu gaisā, es metu tikai pildspalvu."