Šobrīd ir noslēdzies PSKUS, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un SIA "Hipnos" sadarbības projekts "Uz dziļās apmācības principiem balstītā klīniskā lēmuma pieņemšanas sistēma neinvazīvām ventilācijas iekārtām Covid-19 pacientu ārstēšanai", kas īstenots ar Eiropas Savienības Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un Valsts budžeta atbalstu.
Stāstot par ideju, PSKUS Zinātniskā institūta Padomes loceklis, Latvijas Universitātes profesors Valdis Pīrāgs sacīja, ka, sākoties Covid-19 pandēmijai, kļuva skaidrs, ka slimnīcā akūti trūkst plaušu ventilācijas iekārtu un mediķu, kuri varētu esošās iekārtas pilnvērtīgi uzraudzīt. Attiecīgi bija nepieciešams palīgs pneimonologiem.
Lai arī Covid-19 šobrīd ir salīdzinoši pierimis, nepieciešamība kvalitatīvi ārstēt smagas plaušu slimības ir palikusi. Tādēļ pašu rokām un idejām tika radīts ārstu un māsu asistents, stāstīja Pīrāgs.
Neinvazīvās ventilācijas iekārtām ir izšķiroša nozīme, ja cilvēkam ir elpošanas traucējumi. Vienlīdz svarīga ir spēja savlaicīgi noteikt izmaiņas elpošanas kvalitātē. Kā uzsvēra Pīrāgs, diemžēl līdz šim pieejamās ventilācijas sistēmas nebrīdināja medicīnas personālu par pacienta elpošanas pasliktināšanos, kā arī neierosināja ārstēšanas taktikas korekciju - tas notika manuāli, mediķiem pastāvīgi uzraugot katru pacientu.