Jāpiebilst, ka no 2024. gada 1. janvāra visā Latvijā BIO šķirošana būs obligāta. Pārmaiņas neskars mājsaimniecības, kuras atkritumus šķiro savās komposta kaudzēs. Tā iedzīvotājiem būs izvēle – dalīti vākt BIO konteineros vai kompostēt BIO savos īpašumos.
"Bioloģiskie atkritumi veido līdz pat 30-40 % no sadzīves atkritumiem, līdz ar to šī ir vēl viena iespēja samazināt nešķiroto sadzīves atkritumu apjomu. Tas, ko pēdējā gadā redz atkritumu apsaimniekotāji, – izaicinājums ir tieši daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju uzrunāšana, izglītošana un motivēšana šķirot BIO – lielākais BIO apjoms veidojas tieši tur. Daudzdzīvokļu ēkās tas nozīmē pieprasīt savam namu pārvaldniekam uzlikt brūno konteineri. Vienmēr var sākt ar mazākiem apjomiem, līdz izveidojas pieradums, taču, skatoties nākotnē, šis ir virziens, ko izvēlējusies pasaule – rūpes par planētu," uzsvēra Nikolajevs.
Eiropas Savienības (ES) vidējais mājsaimniecību atkritumu šķirošanas rādītājs 2021. gadā bija 49,6%, Latvijā – 44,1%. Kaut arī pēdējos 20 gados ir noticis uzlabojums, tomēr ar to nepietiek, raugoties kontekstā ar ES izvirzīto mērķi līdz 2025. gadam noglabāt poligonos ne vairāk kā 10% no valsts kopējiem atkritumiem.
Savu artavu situācijas uzlabošanā dos arī ražotāju atbildības sistēmas, kas stāsies spēkā no 2024. gada vidus. Proti, paplašinātā ražotāju atbildības sistēma par apgrozībā laisto plastmasu, kuras mērķis maksimāli savākt atpakaļ visu Latvijas tirgū laisto plastmasu, kā arī tekstilam, jo šī industrija ir viena tām, kas rada būtisku vides piesārņojumu.
Nikolajevs gan piebilda, ka ražotāju atbildības sistēma nenozīmē, ka visa atbildība pāriet tirgotāju un ražotāju pusē, lai šīs sistēmas tiešām darbotos ir būtiska arī iedzīvotāju loma – šķirojot.