Alkoholu saturošu dzērienu lietošana ir viens no galvenajiem sabiedrības veselības riska faktoriem Latvijā
Veselības ministrija (VM) norāda, ka saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem reģistrētā alkohola patēriņš Latvijā ar katru gadu palielinās. "Ņemot vērā minēto, Veselības ministrija pastāvīgi plāno un īsteno nacionālo alkoholisma ierobežošanas politiku, kā arī virza jaunas iniciatīvas alkoholisko dzērienu lietošanas mazināšanai un alkoholisma izplatības ierobežošanai, kas ir vērstas uz visu sabiedrību.
Spirtu saturošu kosmētisko līdzekļu lietošana apreibinošos nolūkos noris specifiskā alkohola lietotāju grupā, kuru maz vai nemaz neietekmē nacionālā līmenī īstenotie legālā alkohola ierobežošanas pasākumi.
Minētie kosmētiskie līdzekļi dotajā situācijā tiek lietoti neatbilstoši paredzētajam mērķim, tādējādi pakļaujot savu veselību un pat dzīvību riskam," raksta Veselības ministrija.
Ministrija sadarbībā ar ekspertiem ir secinājusi, ka, lai arī nelegālā alkohola tirgus apjoma noteikšana ir problemātiska, tomēr kopumā nelegālā alkohola tirgus apjoms ir samazinājies un sabiedrībā mazinās interese par nelegālā alkohola, t.sk. kosmētisko līdzekļu, iegādi un lietošanu.
Aizliegums nebūtu efektīva rīcība
VM uzsver, ka spirtu saturošie kosmētiskie līdzekļi ir plaši izplatīti gan Latvijā, gan visā pasaulē, sniedzot būtisku ieguldījumu iedzīvotāju ikdienas ķermeņa kopšanas procesu nodrošināšanā. Šajā situācijā, ņemot vērā minēto produktu lietojuma nozīmi sadzīvē, aizliegums nebūtu efektīvākais pasākums.
Tāpat pasaulē ir daudz dažādu produktu, kas, neatbilstoši lietoti, var nodarīt kaitējumu cilvēka veselībai un dzīvībai, piemēram, sadzīves ķīmija, tomēr šo produktu tirdzniecības aizliegums nav risinājums.