Viņi savus izdevumus var samazināt, pārejot no dārgiem zīmoliem uz parastajiem, var arī saglabāt iepriekšējo patēriņu, izmantojot savus uzkrājumus, - tā ir brīvība, kas maznodrošinātai ģimenei ir maz iespējama.
Ekonomisti norāda, ka ir svarīgi izmērīt inflācijas atšķirības starp turīgajiem un trūcīgajiem, jo tas ļauj labāk izprast sociālo nevienlīdzību un izstrādāt mērķētus atbalsta mehānismus.
Eiropas Centrālās bankas (ECB) analīzē atklāts, ka 2022.gada septembrī faktiskā gada inflācija zemākajai ienākumu kvintilei par aptuveni diviem procentpunktiem pārsniedza augstākās kvintiles līmeni, proti, cenu pieauguma temps vismazāk pelnošajiem bija vidēji par diviem procentpunktiem augstāks nekā visvairāk pelnošajiem.
Šī atšķirība bija lielākā kopš 2006.gada, pretstatā gandrīz nulles starpībai, kas bija novērota 2010.gadu zemās inflācijas posmā. Starpības kāpumu galvenokārt noteica enerģijas un pārtikas cenas.
Latvijas Bankas ekonomisti norāda, ka pandēmijas laikā Latvijā būtiski pieauga iepirkšanās tiešsaistē. Monitoringa un izpētes nolūkos Latvijas Banka 2021.gadā sāka vākt cenu datus no diviem lielākajiem pārtikas tirgotājiem, izmantojot to izveidotos e-veikalus.
Šie dati nerāda, ko katrs pērk, bet rāda daudzu produktu ikdienas cenu izmaiņas. Katru mēnesi ekonomisti koncentrējās uz 10% augstāko un 10% zemāko cenu katrā kategorijā. Kā sākumpunktu ekonomisti izmantoja pirmo mēnesi, par kuru bija pieejami dati - 2021.gada martu.
Pētījumā ekonomisti secinājuši, ka gan lētās, gan dārgās preces 2022.gadā pakāpeniski kļuva būtiski dārgākas, cenām palielinoties vismaz par 30%, salīdzinot ar bāzes cenu. Lēto preču cenas maksimumu sasniedza 2023.gada martā, bet dārgo - tā paša gada janvārī.