"Tas, kas šobrīd ir domāts, nerisina globāli problēmu. Tikai jaunajiem projektiem, kas varbūt būs pēc dažiem gadiem," saka Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses vadītājs Ints Dālderis, kurš nesen vēl bija finanšu ministra padomnieks.
Alianse, kas apvieno vairāk nekā 30 attīstītājus, jau iepriekšējās valdības laikā nosūtīja Ekonomikas ministrijai vēstuli ar vairākām iebildēm pret obligātu patvertņu būvniecību jaunajos projektos. Organizācija prognozēja, ka šāda prasība sadārdzinātu mājokļu cenas vismaz par 10%, pieaugtu nomas maksas, investīcijas aizplūstu uz kaimiņvalstīm.
"Tas diezgan nopietni varētu ietekmēt šobrīd jau tā dēļ augstajām kredītlikmēm iedragāto patērētāju jeb pircēju pārliecību, ka viņiem jāiegādājas jauni mājokļi," saka Dālderis.
Šim viedoklim piekrīt Ekonomikas ministrijā, kur aprēķini par obligātu patvertņu negatīvo ietekmi uz mājokļu izmaksām ir vēl pesimistiskāki. "Mēs sarēķinājām, ka jēgpilnas patvertnes izveidošana atkarībā no mājas, var radīt sadārdzinājumu līdz pat 30%," saka ministrijas Būvniecības departamenta direktore Olga Feldmane un skaidro, ka pašlaik ļoti daudz māju tiek būvētas bez ekspluatējamiem pagrabiem.
Ministrijas pārstāve atzīmē, ka jaunas dzīvojamās ēkas veido niecīgu daļu no kopējā mājokļu apjoma. Un tā vietā, lai domātu par patvertnēm, kuras varētu izmantot tikai konkrētās mājas iemītnieki, viņa aicina veidot visiem pieejamas.
"Tas, ko mēs esam ieteikuši arī Iekšlietu ministrijai, kam, es ceru, ka viņi piekrīt, ka mums primāri ir jādomā par esošā fonda izmantošanu, pielāgošanu, pārbūvi cilvēku patveršanai šādos gadījumos. Un jāskatās, kurās jaunajās mājās. Publiskajās tiešām būtu jāizveido patvertnes, bet attiecībā uz dzīvojamām būtu diskutējams," uzskata Feldmane.