Šī gada Nobela Miera prēmijas laureāte sieviešu tiesību aktīviste Nargesa Mohammadi 6. novembrī cietumā Irānā sākusi badastreiku.
Nobela Miera prēmijas apbalvotā Mohammadi cietumā sāk badastreiku
51 gadu vecā aktīviste ar badastreiku protestē pret medicīniskās aprūpes liegšanu viņai un citām ieslodzītajām un pret Irānas obligāto prasību sievietēm valkāt galvassegas.
Tikmēr ieslodzītā juriste Nasrina Sotude joprojām nav saņēmusi medicīnisko palīdzību, kas viņai nepieciešama.
60 gadus vecā aktīviste tika aizturēta jaunas meitenes bērēs. Meitene, kura nebija tērpusies hidžābā, mira pēc galvas traumas Teherānas metro.
Organizācija "PEN America", kas aizstāv vārda brīvību visā pasaulē, pagājušajā nedēļā paziņoja, ka 50 policisti un drošības dienesta darbinieki uzbruka miermīlīgajiem bēru apmeklētājiem un piekāva viņus.
Sotude aresta brīdī nebija tērpusies hidžābā un guva galvas traumas, kas izraisījušas ilgstošas galvassāpes, norādīja organizācija.
Kampaņa "Atbrīvojiet Nargesu Mohammadi" paziņoja, ka Mohammadi nosūtījusi ziņu no Evinas cietuma un informējusi ģimeni, ka viņa ir sākusi badastreiku.
Kampaņa norādīja, ka Mohammadi un viņas advokāts nedēļām ilgi centušies panākt, ka viņa tiek pārvēsta uz slimnīcu, ņemot vērā viņas problēmas ar sirdi un plašām.
Irānas amatpersonas un valsts kontrolētais televīzijas tīkls neapstiprināja, ka Mohammadi ir sākusi badastreiku, kas ir ierasta prakse Irānā šādos gadījumos.
Lai gan sievietes strādā un pat ieņem amatus valdībā, sieviešu dzīve Irānā tiek stingri kontrolēta. Sievietēm ar likumu ir noteikts pienākums nēsāt hidžābu, kas nosedz matus. Irāna un kaimiņos esošā Afganistāna joprojām ir vienīgās valstis, kurās tas ir noteikts.
Tomēr kopš Mahsas Amini nāves aizvien vairāk sieviešu Irānā izvēlas nenēsāt galvassegas, neraugoties uz to, ka varasiestādes arvien biežāk vēršas pret viņām. 22 gadus vecās Mahsas Amini nāve policijas izolatorā pagājušā gada septembrī izsauca masu protestus visā valstī. Varasiestādes protestus nežēlīgi apspieda, un gada sākumā tie apsīka. Protestu laikā tika nogalināti vairāk nekā 500 demonstranti, bet gandrīz 20 000 cilvēku tika aizturēti.
Mohammadi ir Irānas aktīviste un Cilvēktiesību aizstāvju centra vadītāja vietniece, kuru dibinājusi 2003.gada Nobela miera prēmijas laureāte irāniete Širina Ebadi. Kopš 2011.gada Mohammadi ir piespriesti vairāki cietumsodi, un pašlaik viņa par "propagandas izplatīšanu" atrodas cietumā.