Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS) nenoliedz, ka daļēji pamats kritikai ir:
“Vajadzēja daudz ko, es piekrītu. Bet pirmkārt – tarifi tiek pārskatīti, un mums ir stingrs uzskats, ka viņus ir jāpārskata. Vasarā mēs turpināsim strādāt arī pie paša tarifa veidošanās struktūras, ilgtermiņā skatoties. Bet mums vajadzēja īstermiņā atrisināt problēmu, kas būs 1. janvārī, un tas ir viens no labākajiem risinājumiem, kā mēs to redzam.”
Ministrs uzskata, ka lielais sašutums par tarifiem vasarā radās tāpēc, ka tarifu kāpums bija ļoti straujš. Līdz ar to pie vainas esot arī iepriekšējie ekonomikas ministri, kas tarifu celšanai pretojušies, teica Melnis: “Runājot ar iesaistītajām organizācijām, viņi teica, ka viņi jau sen gāja ar to, ka vajadzētu tarifu pacelt, bet viņš tika atlikts. Te mēs esam nonākuši pie rezultāta, ka tarifs tika ilglaicīgi atlikts, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc viņš ir tik augsts. [..] Tur jāprasa iepriekšējiem ministriem, varbūt viņi var kaut ko pakomentēt.”
Kopš iepriekšējās tarifu pārskatīšanas 2020. gadā visilgāk ekonomikas ministra amatā bijis Jānis Vitenbergs. Jautāts, vai savā laikā bremzējis tarifu kāpumu, viņš atbildēja: “Laikā, kad es biju ministrs, nemitīgi meklējām dažādas iespējas, kā mūsu sabiedrībai un uzņēmējiem palīdzēt. Šeit bija šie lielie energoresursu cenu lēcieni, pīķi, kāda vēl [tarifu] palielināšana. Tur bija jāglābj mūsu uzņēmumi, mūsu mājsaimniecības, un to mēs arī darījām.”
Gaida deputātu priekšlikumus
Saeimā šonedēļ 1. lasījumā deputāti ar tarifu kompensēšanu saistītos likumprojektus atbalstīja vienbalsīgi. Tomēr paredzams, ka tuvākajās nedēļās strīdi par deputātu priekšlikumiem uz nākamo lasījumu būs lielāki, jo vajadzēs izšķirties, kam kompensēt elektrības tarifa pieaugumu, kam nē.
Klimata un enerģētikas ministrija sola risināt arī kļūdu, ka atlaidi par elektrības sadali nesaņem daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, kas par elektrību norēķinās caur apsaimniekotāju. Vajadzīgie grozījumi Ministru kabineta noteikumos būšot uz valdības galda tuvākā mēneša laikā.