“Tas ir tas pats procentu likmju samazinājums, tikai pateikts citiem vārdiem un apsaukts citos terminos, lai iegūtu šķietamu priekšrocību tiesas procesā. Tāda viltība, es teiktu. Jānovērtē par izdomu šo priekšlikumu autorus, diemžēl anonīmus,” pauž Pastars.
Kā “de facto” apliecināja vairāki Saeimas deputāti, ideja par kredītu atlaižu finansēšanu caur jaunu nodevu tiešām saistīta ar mazākiem tiesvedību riskiem, jo Satversmes tiesa iepriekš atzinusi, ka parlamentam ir lielas pilnvaras nodokļu un nodevu jomā. Tiesa, piedāvātajam risinājumam pagaidām zaļo gaismu vēl nedeva Saeimas juristi.
Pastars arī atzīmē, ka deputātu iecere par nodevu nonāk pretrunā Finanšu ministrijas plānotajai ienākuma nodokļa iekasēšanai avansā, jo pēc būtības jauna nodeva ir izdevumi bankām, tādēļ būšot mazāka summa, no kuras iekasēt nodokli.
“Industrija apzinās, ka tā ir likumdevēja brīva izvēle noteikt nodokļus. Tikai tādus nodokļus, kuri ir saprotami un loģiski izskaidrojami starptautiski, pieņemsim, uzņēmuma ienākuma nodokļa avansa maksājumi. Un tad no šī ienākuma var tālāk finansēt sociālās vajadzības,” teic Pastars.
Vairāki Saeimā sastaptie deputāti atzina, ka viņiem nav līdz galam skaidrs, kādēļ tiek virzīts salīdzinoši samocīts nodevas variants, nevis, piemēram, Lietuvai analogs nodoklis.
“Mēs arī joprojām uzskatām, ka solidaritātes nodoklis pēc Lietuvas principa jeb virspeļņas nodoklis, būtu jāīsteno,” saka Saeimas Budžeta un finanšu komisijas loceklis Artūrs Butāns (NA). Viņam piebalso cits komisijas loceklis Māris Kučinskis (AS): “Es pat nešaubos, ka tas būtu loģiskāks [risinājums], ņemot vērā, ka bankām pašām nokrita no gaisa peļņa.”
Budžeta komisija jautājumu par 50% atlaidi kredītu likmēm turpinās skatīt nākamajā sēdē otrdien.
Savukārt jautājumu par virspeļņas nodokli deputāti varētu aktualizēt pēc valsts budžeta nonākšanas Saeimā.
Jāatzīmē, ka ne visas valstis izvēlas ieviest jaunus nodokļus. Igaunijas valdība septembrī par bankām panākusi vienošanos, ka tās izmaksās dividendes lielākā apmērā, tādējādi papildinot arī valsts budžetu. Taču arī tur finanšu nozarē izskan kritika, ka bankas pārāk izdevīgi tikušas cauri.