Kādas sievietes pieredzes stāsts ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) izpelnījās pamatīgu notikumu attīstību un vētru vietnē "Twitter", iesaistoties pat NMPD direktorei Lienei Cipulei.
Ja var tikt uz slimnīcu ar trolejbusu, NMPD jāsauc nav. Lienes Cipules komentāri izpelnās diskusiju vētru (10)
Sieviete vārdā Kristīne pastāstīja par gadījumu, kad vēlējusies saņemt NMPD palīdzību, bet viņai tā atteikta.
"Ziema nāk, slideno ietvju laiks tuvojas, esiet prātīgi. Var gadīties kā man - ar lauztu roku doties uz TOS ar trolejbusu. Jo vadlīnijas, mums jābrīdina, 84 eiro par izsaukumu, roku traumas nav dzīvībai un veselībai bīstamas, kundzīt, jūs jau divas minūtes aizņemat līniju, mums ir jāstrādā. Roka karājas kā svešķermenis un nepakļaujas nekādām prāta komandām. Spēcīga tā Cipules komanda. Vārguļi var vien nolikt klausuli un noslaucīt pazemojuma asariņu.
Lūzums nav labs, tuvu plecam, bet labi, ka nav jāoperē," rakstīja sieviete.
Ierakstu pamanīja arī "Twitter" lietotāji, prasot paskaidrojumus.
Vai tiešām tā ir, ka ar lūzumiem ātrie uz slimnīcu neved? Un ja roku lauž laukos, kur nav trolejbusa, un nevar pabraukt ar auto? @LieneCipule ? pic.twitter.com/7qLQf8Xifu
— Henrieta Verhoustinska (@HenrietaVerho) October 22, 2023
Cipule atbildi nepalika parādā, rakstot, ka ar rokas traumu jādodas uz traumpunktu nekavējoties, bet tā nav dzīvību apdraudoša. "Izvēle braukt ar trolejbusu ir pacienta ziņā. NMPD ir paredzēts tiem gadījumiem, kad ar trolejbusu nevar aizbraukt. Vienlaikus atgādinu - pirmā palīdzība ir jāapgūst katram! Obligāti!"
Pēc tam viņa "Twitter" piebilda:
"Katra, kurš var tikt uz slimnīcu ar trolejbusu, pienākums ir pašam doties uz slimnīcu! NMPD ir paredzēts situācijām, kad jāglābj dzīvība. Pirmā palīdzība ir jāprot katram!
Pareiza rīcība šajā situācijā - imobilizēt roku, zvans draugam vai taksim un doties uz traumpunktu."
Viņa piebilda, ka šāda prakse esot normāla it visur Eiropā. "Un tur cilvēki to ievēro ļoti stingri - ja varu tikt galā pats, noteikti to darīšu!"
Šādas atbildes neapmierināja lielāko daļu "Twitter" lietotāju, daudziem paužot sašutumu, kā tad rīkoties situācijās un vietās, kur trolejbuss nav pieejams.
Zvans radam, kaimiņam, draugam. Ja neviena nav, @NMPdienests šādu izsaukumu izpildīs 4h laikā. Brauksim, protams, bet vienmēr aicināsim - ja situācija nav neatliekama, ātrāk un lētāk būs rīkoties pašam, neiesaistot dienestu.
— Liene Cipule (@LieneCipule) October 22, 2023
Cipuli aizstāvēt steidza arī anestezioloģe Kristīne Pitkeviča:
Katram, kuram ir dusmas uz “ātrajiem”, kuri neved ar rokas lūzumu uz traumpunktu, der iztēloties, kā (nedod Dievs) viņu bērnam/mammai/vīram/sievai apstāsies sirds.
— Kristīne Pitkeviča, MD (@KPitkevica) October 22, 2023
Bet ātrie kavēsies, jo ved uz slimnīcu kādu, kurš salauzis roku. https://t.co/Jb5V5jgLXI
Notikums ar komentāriem no speciālistiem gan izraisīja viedokļu vētru citu lietotāju vidū. Kamēr kāds atbalstīja šādas idejas, cits pauda neizpratni, kā pašam spēt novērtēt traumu. Apskati diskusiju!
Hey, man bija vēl labāk ❤️ ar lauztu pēdu aizveda uz TOS, apvēmos uz rentgena galda, dr nepareizi nolasīja rentgenu un pateica, lai dodos mājās. Tā arī ar savu lauzto pēdu izkliboju no TOS līdz pēc ned pēda bija 3x lielāka un ārprātīgi sāpēja, Ogr slim uzreiz atklāja lūzumu
— Dārta (@ozoladarta) October 22, 2023
Jā, laukos neved.
— Anna@toot.lv (@gina_v_gina) October 22, 2023
Es ar lauztu celi mētājos zālē gaidot, kas notiks ātrāk, man atbrauks ex vīrs no Rīgas pakaļ ~2h, lai vestu uz traumpunktu vai arī es apčurāšos turpat.
Caur elles sāpēm man izdevās bikses novilkt lejā pāri dibenam, lai nesamērcētu drēbes.
Ārā bija ļoti auksts.
kad salauzu potīti - bolt taksists mani "līgaviņā" nesa uz mašīnu 😌
— Edgars Prancāns (@ahmdhm) October 22, 2023
Nesen meita skolā potīti samežģija. Ātrie bez problēmām. Atbrauca, uzrokām ienesa busā, aizveda, uz rokām ienesa iekšā. Paldies @NMPdienests un (rets gadijiens) @LieneCipule 👍
— Richijs (@Richijs13) October 22, 2023
Kāda tieši problēma aizbraukt uz slimnīcu ar lauztu roku?
— Kaspars Škinčs (@kasparsskincs) October 22, 2023
Nu nez, augustā man gadījās nokrist uz ielas Rīgā, sasitos un bija lauzts viens pirksts rokai. Tiku līdz mājām un izsaucu ātro palīdzību. Mani bez kādām atrunām aizveda uz slimnīcu.
— Daiga (@tetdaiga) October 22, 2023
Kad es ziemā salauzu roku uz ledus, braucu pati ar autobusu. Traumpunkta uzņemšanā man vēl aizrādīja, ka vajadzējis saukt ātros, nevis braukt pašai.
— Evija Zepa Fine Art (@evijazepartist) October 22, 2023
nopietni? ja man nav personīgā auto un naudas taksim, man ar lauztu roku jākratās 2h uz TOS, riskējot sabiedriskajā transportā:
— 𝙨𝙖𝙖𝙗 𝙬𝙞𝙩𝙝 𝙢𝙞𝙡𝙠 🦊 (@saabish_) October 22, 2023
1) atslēgties no sāpēm
2) padarīt traumu vēl sliktāku (kāds uzgrūžas virsū, piemēram)??
wow, šis ir nepārspējami. nepārspējami idiotiski un necilvēcīgi
Šis vispār jautājums, vai sabiedrība ir gana zinoša tajā, lai spētu uzstādīt sev diagnozes un novērtēt situāciju. Iedomājos, kā būtu, ja 2010.g. ziemā ar autoavārijā lauztu roku būtu jādomā, kā tikt uz slimnīcu. Auto grāvī uz jumta, takša nav, savējie tālu. Jāstopē laikam 🙈
— Laura Krastiņa (@krastina_lauraa) October 22, 2023
Iesaku biežāk soctīklos pašērot tās asiņainās NMP busiņu bildes, lai saliktu visu pa plauktiņiem. Arī es agrāk mēdzu saukt "ātros" situācijās, kad varēju tik galā pati. Kad pirmo reizi ieraudzīju to ceļojošo FB poustu, kaut kas galvā salikās citādāk. Paldies par jūsu darbu! 💪❤️
— Diāna (@hakere) October 22, 2023