Brīvība un aicinājums
“Mans mežs ir Pasaules dabas fonda un LLKC mežsaimniecības daļas ilgtspējīgas mežsaimniecības demonstrāciju saimniecība,” par savu 1993. gadā atgūto īpašumu “Rūķmuiža” skaidro Agnis Graudulis no Vadakstes. “Šeit tiek rīkotas ekskursijas, un es cilvēkiem stāstu, kā saimniekoju savā mežā, par savām sajūtām. Mans mežs ir mana meža skola, un man patīk, ko es daru.”
Grūtākais bija 50 gadus stihiski apsaimniekotu īpašumu sakārtot pieejamu un mežsaimnieciski saprotamu. Darba pamatā likti ilgtspējīgas mežu kopšanas principi: pāreja uz izlases ciršu mežsaimniecību, sugu nomaiņa no egles/baltalkšņa uz platlapju sugām, koku sugu dažādošana, pameža koku, krūmu sugu dažādības veicināšana. Šobrīd īpašumā sastādīti saldie ķirši, ozoli, skābarži, dižskābarži, liepas, kļavas, ēdamie kastaņi, ginki.
“Daļu meža darbu veicu pats,” par savu pieredzi stāsta Agnis. Viņam mežs ir neatņemama dzīves vērtību uztveres daļa:
“Reizēm staigāju pa mežu un izbaudu paša padarīto, tā ir mana brīvība laikā un telpā. Katram vajag iestādīt vismaz vienu koku, to pa laikam apskatīt, tad iestādīt vēl kādu.
Iespējams, pietiek ielikt kādu zīli zemē, pavērot, kas notiek, un atgūt saikni ar vietu, no kuras mēs nākam, saikni ar vietu, kas dod mums pozitīvas sajūtas, nomierina, ārstē. Reiz iesēju ehinācijas vienā mežmalā, aizmirsu. Un šogad skatos – tās zied ar smuki rozā ziediem. Laimes brīdis bija atrast maziņu dzīvu parasto kadiķi, kurš iepriekš tika redzēts tikai nokaltis.”
Agnis plāno arī nākotnē turpināt veikt koku sugu dažādošanu mežā bioloģiskās daudzveidības veidošanai, lai ir mājvietas putniem, kukaiņiem un abiniekiem.
- Šeit stāstījām par konkursa "Sakoptākais mežs" nominantiem, kuru mežu īpašumi atrodas Vidzemes reģionā, bet šeit – par Latgales reģiona nominantiem.
Raksts tapis sadarbībā ar PEFC.