Hamas organizācijas vēsture ir sena. Tā dibināta 1987. gadā drīz pēc pirmās palestīniešu sacelšanās jeb intifidas sākuma. Jau tolaik grupa uzskatīja vardarbīgas sacelšanās vajadzību cīņā par Palestīnas neatkarību. Hamas ir politiski militārs veidojums. Kopš 1997. gada ASV to atzinusi par teroristu organizāciju. Arī Eiropas Savienība un citas valstis izdarījušas līdzīgus secinājumus.
Palestīnas starptautiskais statuss ilgstoši ir neskaidrs. To nav atzinusi ne ASV, ne lielākā daļa Eiropas Savienības valstu. Daļēja skaidrība tika ieviesta 1993. gadā, kad tika noslēgta Oslo vienošanās. Pēc tam tika izveidota palestīniešu pašpārvalde, kam vajadzēja darboties kā valsts starptautiskajam pārstāvim un pārvaldīt Gazas joslu un Rietumkrastu.
Kontrole pār Gazas joslu zaudēta jau sen. 2006. gada Palestīnas parlamenta vēlēšanās ar ievērojamu pārsvaru tika ievēlēta Hamas. Pēc vēlēšanām 2007. gadā tā dēvētā “brāļu kara” laikā, Hamas pārņēma Gazas joslu pilnīgā kontrolē un to uztur līdz pat šai dienai. Palestīniešu pašpārvalde kontrolē nelielu daļu no Rietumkrasta.
Kad Hamas pārņēma kontroli Gazas joslā, Izraēla tūlīt ieviesa blokādi. Reģions nereti tiek dēvēts par atvērtā tipa cietumu, jo Izraēla kontrolē gaisa, zemes un ūdens kustību, arī elektrības padevi reģionam. Daži eksperti Izraēlas politiku attiecībā pret Palestīnu pielīdzina aparteīdam.
Situāciju Palestīnā komentē Latvijas Ārpolitikas institūta asociētais pētnieks Toms Rātfelders: "Ja mēs skatāmies, kas ir noticis šajā konfliktā jau gadu desmitiem, tad ir skaidrs, ka tas, ko izraēļi ir darījuši arī palestīniešiem, nebūtu palicis bez atbildes, jo pēdējās lietas, ko Natanjahu ir teicis, vai kā viņš aizbrauc uz ANO ar karti, kur principā bija iezīmēts, ka Izraēla kontrolē gan Rietumkrasta teritoriju, gan Gazas sektoru […] Tas viss agri vai vēlu tiešām ir novedis pie tā, ka palestīnieši tagad sāk domāt, ko darīt."