Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Apsvērs bērna piedzimšanas un kopšanas pabalstu palielināšanu

Eiro banknotes un monētas.
Eiro banknotes un monētas. Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeima šodien nodeva izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijai iniciatīvu par bērna piedzimšanas un kopšanas pabalstu palielināšanu.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā iniciatīvas pārstāve Ramona Mālniece sacīja, ka patlaban bērna piedzimšanas pabalsts ir 421,17 eiro, savukārt bērna kopšanas pabalsts - 171 eiro, un šie pabalsti neesot mainījušies vairāk nekā desmit gadus.

Viņa rosina palielināt bērna piedzimšanas pabalstu uz 600 eiro un bērna kopšanas pabalstu atbilstīgi reālajai ekonomiskajai situācijai valstī.

Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite komisijā atzina un piekrita iniciatīvas autores viedoklim, ka valsts sociālos pabalstus nepieciešams regulāri pārskatīt. Tas nenotiekot tik raiti, jo jāņem vērā valsts budžeta finansiālās iespējas.

Jakaite akcentēja, ka bērna piedzimšanas pabalsts ir saglabājies 2003.gada apmērā, un tas vairs neatbilstot esošajai ekonomiskajai situācijai. Tāpat bērnu kopšanas pabalsts nav pārskatīts kopš 2014.gada.

LM pārstāve pauda, ka ministrija pašlaik izstrādā priekšlikumus Ministru kabinetam valsts sociālo pabalstu palielināšanai, kas skar ģimenes ar bērniem.

Pēc LM aprēķiniem, ja paaugstinātu bērnu piedzimšanas pabalstu līdz 600 eiro, kā to rosina iniciatīvas autore, valsts budžetam tas izmaksātu 2,7 miljonus eiro gadā, bet LM esot vērtējusi arī lielāku pabalsta palielināšanu.

Kā norādīja Jakaite, LM esot sagatavojuši trīs iespējamos variantus bērnu kopšanas pabalsta palielināšanai. Ņemot vērā tikai patēriņu cenu izmaiņas periodā no 2014.gada līdz šim gadam, tad teorētiski palielinājums varētu būt no 171 eiro uz 248 eiro. Otrs LM izstrādātais variants ir sasaistīt pabalstu ar ienākumu mediānu, tāpat LM varētu rosināt principiāli mainīt vecāku pabalsta finansēšanas avotu, apvienojot abus pabalstus.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu