Labāk izdomāt kaut kādu teoriju priekš sevis: jā, es to daru tāpēc un tāpēc, tāpēc, ka valdība slikta, ka pagalmā puikas slikti. Tas ir veids, kā izbēgt no sevis.
Cilvēks aiziet narkotikās nevis tāpēc, ka viņš ir slikts. Tas ir viņa adaptācijas modelis, pielāgojoties pasaulei. Jūs, teiksim, dzerat kafiju. Ja es jums teiktu: atsakieties no kafijas! Kas ar jums sāktu notikt? Tāpat ir ar cilvēku, kurš lieto narkotikas. Tas ir viņa veids, kā adaptēties šajā pasaulē. Un jūs viņam sakāt: atsakies no tā! Tad, kad jūs pats atsakāties no kafijas, jūs sākat saprast, cik tas ir grūti: atteikties no paraduma, ko esat izstrādājis vairāku gadu garumā. Jūs taču vairs nevarat iedomāties dzīvi, kurā no rīta nepadzerat kafiju. Tāpat jūtas cilvēks, kurš lieto narkotikas – kā bez tām dzīvot? Lai pierunātu viņu atteikties, jādara kaut ka dziļāks – nevis tikai jāliek plusiņi vai mīnusiņi.
Pašu sākumu, kā pats sākāt lietot, atceraties?
Protams, atceros, esmu analizējis, kā es tur nokļuvu. Savā laikā aizstāvēju skolas godu fizikā, matemātikā, ķīmijā. Man tas padevās, bija interesanti. 7. klasē neklātienē iestājos Maskavas fizikas un matemātikas skolā. Pateicu vecākiem, ka gribu braukt uz turieni mācīties. Tajā laikā vecākais brālis jau studēja institūtā.
Nezinu, kā būtu izveidojies mans liktenis, ja mamma būtu bijusi pret mani godīga un pateiktu, ka viņai bail mani laist. Bet viņa teica: Slava, nav naudas. Taču es redzēju ko citu: vecākais mācās institūtā. Priekš viņa nauda ir, priekš manis – nav. Protams, es uz saviem vecākiem apvainojos. Protams, sāku domāt, ka viņi mani nemīl. Man par to joprojām nav viegli runāt – cik ļoti es toreiz maldījos... Bet tas tikai parāda, cik svarīgi vecākiem būt godīgākiem pret saviem bērniem.