Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis

Covid-19 vairs neizraisa tik lielu apdraudējumu sabiedrības veselībai, ziņo SPKC

Sejas maskas. Ilustratīvs attēls.
Sejas maskas. Ilustratīvs attēls. Foto: Evija Trifanova/LETA

Covid-19 klīniskās īpatnības kopš 2020. gada ir būtiski mainījušās un infekcija vairs neizraisa tik lielu apdraudējumu sabiedrības veselībai, uzskata Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Kā aģentūru LETA informēja SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja, aizvadītajā nedēļā kopumā izmeklētas 422 personas, un pozitīvs testa rezultāts konstatēts 112 gadījumos, kamēr nedēļu iepriekš tika testēta 491 persona, no kurām Covid-19 saslimšanu konstatēja 139 cilvēkiem.

Līdz ar to pozitīvo testu īpatsvars pēdējo divu nedēļu laikā mainījies nenozīmīgi - attiecīgi 26,5% pret 28,3% nedēļu iepriekš.

Tomēr pacientiem ar akūtu augšējo elpceļu infekciju joprojām visbiežāk tiek konstatēta tieši Covid-19 infekcija.

Arāja norādīja, ka Covid-19 infekcijas klīniskās īpatnības kopš 2020.gada ir būtiski mainījušās un tās vairs neizraisa tik lielu apdraudējumu sabiedrības veselībai.

Piemēram, ja 2021.gada septembrī slimnīcās vidēji dienā ārstējās 300 Covid-19 pacienti, tad šogad septembrī 10 reizes mazāk - vidēji 30 pacienti dienā.

Savukārt Covid-19 infekciozitāte ievērojami pieaugusi, parādoties Covid-19 vīrusa omikrona variantam. Līdz ar to pandēmijas sākotnējā posmā efektīvā stratēģija "diagnosticēt-izolēt-novērot kontaktpersonas" palikusi par mazāk efektīvu. Tādējādi šī gada sākumā pieeja valsts apmaksātai laboratoriskajai testēšanai ievērojami mainījusies - tā notiek tikai slimnīcās, skaidroja Arāja. Cilvēki gan pēc pašu izvēles var izmantot paštestus Covid-19 vīrusa noteikšanai.

Ņemot vērā relatīvi nelielo veikto testu skaitu, informāciju par Covid-19 izplatību pašreiz veido pārsvarā tādi rādītāji kā pozitīvo testu īpatsvars, stacionēto un mirušo Covid-19 pacientu skaits, kā arī izmaiņas vīrusa koncentrācija notekūdeņos.

Kā ziņots, kopš augusta beigām Covid-19 izplatība Latvijā pieaug, un to var izskaidrot gan ar mācību sākšanos skolās, gan cilvēku atgriešanos no laukiem pilsētās pēc vasaras atvaļinājumiem.

Tāpat ziņots, ka Latvijā ir konstatēts Covid-19 jaunais variants "Eris", kas jau kopš vasaras izplatās citviet pasaulē, īpaši Ķīnā un ASV. Patlaban jaunais vīrusa variants ir konstatēts Salaspilī, Jēkabpilī, Daugavpilī, Jelgavā, Talsos un Limbažos. Balstoties uz vairāk nekā divos gados iegūtajām zināšanām par vīrusa izplatības tendencēm Latvijā, eksperti lēš, ka patlaban ar "Eris" saslimušo skaits nav liels, tāpēc atsevišķos gadījumus, kad pilsētā varētu būt sasirguši aptuveni desmit cilvēki, ir gana sarežģīti identificēt ar ierastajiem medicīniskajiem izmeklējumiem.

SPKC savukārt atgādina par nepieciešamību izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem, piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Tāpat svarīgi ievērot roku higiēnu, proti, regulāri mazgāt un/vai dezinficēt rokas, nepieskarties ar netīrām rokām sejai, kā arī vairākas reizes dienā vēdināt telpas, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu