Pievēršoties jaunajam Covid-19 variantam "Eris", kas konstatēts arī astoņās Latvijas pašvaldībās, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis 19. septembrī norādīja, ka tas nav sevišķi atšķirīgs no iepriekšējā koronavīrusa paveida, bet patlaban ir grūti pateikt, vai tas ir lipīgāks nekā iepriekšējais.
Grūtības tā noteikšanā saistītas ar to, ka rudenī cilvēki vienkārši tendēti slimot biežāk nekā vasarā.
Lai izvairītos no saslimšanas, SPKC atgādina par nepieciešamību izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem, piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru.
Tāpat svarīgi ievērot roku higiēnu, proti, regulāri mazgāt un/vai dezinficēt rokas, nepieskarties ar netīrām rokām sejai, kā arī vairākas reizes dienā vēdināt telpas, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā.
Vai par vīrusa izplatību jāuztraucas?
Viena lieta ir skaidra - vīruss netaisās doties prom.
Bermingemas universitātes klīniskās imunoloģijas profesore Aleksa Rithere raidsabiedrībai BBC norāda, ka tagad Covid-19 vajadzētu uztvert līdzīgi kā gripu, kas attīstās jaunos paveidos un pret ko tiek izstrādātas vakcīnas.
Viņa piebilst, ka Covid-19 izplatība visneaizsargātākajām sabiedrības daļām tāpat sagādās problēmas un slimnīcām, visticamāk, būs jātiek galā ar jauniem inficēšanās viļņiem.
"Līdzīgi kā ar gripu - ir mierīgi gadi un ir slikti gadi", stāsta profesore. Viņa norāda, ka pastāv iespēja, ka ik pēc pieciem vai četriem gadiem būs novērojama strauja slimības izplatība. "Taču es domāju, ka lielākoties viss būs kārtībā," stāsta Rihtere.
Viņa norāda, ka vīruss nedodas projām, bet gan kļūst par daļu no mūsu ikdienas dzīvēm.