Septiņus gadus pēc misijas uzsākšanas ASV Jūtas tuksnesī svētdien nosēdās ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) kapsula ar paraugiem no asteroīda.
VIDEO ⟩ Septiņus gadus pēc misijas uzsākšanas ASV nosēdusies NASA kapsula ar paraugiem no asteroīda
After a journey of nearly 3.9 billion miles, the #OSIRISREx asteroid sample return capsule is back on Earth. Teams perform the initial safety assessment—the first persons to come into contact with this hardware since it was on the other side of the solar system. pic.twitter.com/KVDWiovago
— NASA (@NASA) September 24, 2023
Kapsulu ar paraugiem uz Zemi palaida NASA zonde "OSIRIS-REx".
NASA lēš, ka paraugs, kas 2020. gadā tika ņemts no asteroīda "Bennu", satur aptuveni 250 gramus materiāla, kas ir krietni vairāk nekā divos iepriekšējos asteroīdu paraugos, ko atveda Japānas misijas.
"OSIRIS-REx" 2020. gada oktobrī pēc četru gadu lidojuma nosēdās uz asteroīda "Bennu", kur tā savāca akmeņu un putekļu paraugus.
Zonde bija saskarsmē ar asteroīda virsmu tikai dažas sekundes, veicot tā saukto "Touch-And-Go" (TAG) manevru.
Zonde "OSIRIS-REx" (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer) uz "Bennu" startēja 2016. gadā, uzsākot septiņu gadu misiju Saules sistēmas pirmsākumu noskaidrošanai.
"Bennu" ir Zemei tuvs asteroīds ar apmēram 490 metru diametru. Tas tika izraudzīts izpētei no apmēram 500 tūkstošiem asteroīdu Saules sistēmā tāpēc, ka tas riņķo orbītā tuvu Zemes trajektorijai ap Sauli, tā lielums ir piemērots zinātniskai izpētei, un tas ir viens no vecākajiem NASA zināmajiem asteroīdiem.
"Bennu" tika atklāts 1999. gadā. NASA uzskata to par vienu no bīstamākajiem zināmajiem asteroīdiem, jo 2135. gadā tas var bīstami pietuvoties Zemei.