Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Tallinas zoodārzā iemidzina tā pēdējo degunradzi

Degunradze Kibibi ar savu pēcnācēju.
Degunradze Kibibi ar savu pēcnācēju. Foto: Inari Leiman

Tallinas Zooloģiskajā dārzā piektdien iemidzināta 13 gadus vecā Austrumāfrikas melnā degunradža mātīte Kibibi, tādējādi dažu mēnešu laikā zooloģiskais dārzs zaudējis abus savus degunradžus.

Kibibi iemidzināta ilgstošu veselības problēmu dēļ. Šomēnes Kibibi sāka klibot. Nepārtrauktā veterinārārstu un kopēju aprūpē degunradža mātīte atsāka staigāt, viņai uzlabojās apetīte un viņa dzēra ūdeni.

Tomēr viņas veselības stāvoklis nebija stabils. Ja dažas dienas viņa staigāja, dzēra un ēda, tad citas dienas viņa nespēja pastāvīgi pietiekami paēst vai padzerties.

Lai gan veterinārārsts bija ieteicis Kibibi, kura bija uz atveseļošanās ceļa, naktis pavadīt siltās telpās, naktī uz pirmdien viņa pati izgāja ārā un piedzīvoja smagu ķermeņa atdzišanu un viņas veselības stāvoklis krasi pasliktinājās.

Saprotot, ka degunradža veselības stāvoklis neuzlabojas, pieņemts lēmums dzīvnieku iemidzināt, lai viņai nebūtu jāmokās. Autopsijā tiks noskaidrotas precīzas veselības problēmas, kas skāra Kibibi.

Jūnijā negadījumā bojā gāja 13 gadus vecais Kigoma. Viņa galva iesprūda starp diviem metāla stabiem nožogojumā un viņš nespēja pats to atbrīvot.

Tallinas Zooloģiskā dārza direktora pienākumu izpildītāja Katrīna Toru atzina, ka divu degunradžu zaudēšana tik īsā laika posmā liek rūpīgi analizēt dzīvnieku labturību un darba procesu zooloģiskajā dārzā.

2010. gada 4.jūlijā Krefeldas Zooloģiskajā dārzā Vācijā dzimusī Kibibi kopā ar partneri Kigomu Tallinā ieradās 2013. gada aprīlī.

Pēc sekmīgas pārošanās 2016. gada martā degunradžu māte mazuli gaidīja 442 dienas un 2017. gada 3.jūnijā pasaulē nāca degunradžu mazulīte Kibeta, kura 2020. gadā devās uz zooloģisko dārzu Anglijā.

Melnais degunradzis (Diceros bicornis) ir viena no piecām vēl joprojām dzīvojošajām degunradžu dzimtas (Rhinocerotidae) sugām. Savvaļā tas sastopams Āfrikas austrumdaļā un vidienē - Kenijā, Tanzānijā, Kamerūnā, Dienvidāfrikā, Namībijā un Zimbabvē. Brīvā dabā saglabājušies tikai aptuveni 3000 šīs sugas dzīvnieki.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu