Kaifs ir narkotiku deva, narkotisks reibums, patīkamu sajūtu kopums, ko rada narkotiku, alkohola iedarbība, vēsta "Tēzaurs". Skaidrs, ka naudā vien kaifa cena nav izmērāma. Un maksā visi – atkarīgie, viņu ģimenes, sabiedrība kopumā. Vai te ir kādi ieguvumi un kas paliek pāri? Par naudu nenopērkama pieredze. Ko ar to iesākt un kā tā var palīdzēt citiem – par to projektā "Kaifa cena" runājam gan ar atkarīgajiem, gan dažādu jomu ekspertiem. Šis ir atveseļošanās centra cilvēkiem ar atkarību "Sober Way" dibinātāja Jāņa Skrastiņa stāsts.
"Man blakus pie manis mājās pārdozēja draugs. Patiesībā viņš nepārdozēja – viņam trombs pārplīsa. Bet es kādu laiku vainoju sevi, domāju, ka esmu viņu nogalinājis. Nebija īsti skaidrs, kas tur noticis.
Kādas divas nedēļas biju galīgās auzās iegājis ar to visu, domāju: kaut kas jādara. Es vairs nevaru ne lietot, ne nelietot. Neko es nevaru vairāk, viss."
Šis bija brīdis, kad Jānis Skrastiņš, kurš lietoja alkoholu un narkotikas kopš 12 gadu vecuma, pirmo reizi pieņēma lēmumu ārstēties. Tā pa īstam.
Intervijas dienā Jānis spēj precīzi nosaukt laiku, cik ilgi nelieto alkoholu un narkotikas: "Pieci gadi, četri mēneši, četras dienas."
Vai var teikt, ka esi izārstējies?
Strādāju ar atkarīgajiem mūsu centrā, un bieži vien cilvēki saka: nu tu jau tagad esi izārstējies un visu tagad saproti un māci citiem. Tā absolūti nav. Es neesmu ne ar ko labāks, ne es zinu vairāk, ne mazāk par citiem. Es pats joprojām atveseļojos, septiņas stundas nedēļā man ir sarunas ar cilvēkiem, kuri man palīdz. Tas vispār nav stāsts par to, ka kāds zina labāk par kādu. Cilvēkiem ir problēma, tajā skaitā man, ka viņi pieķeras pie savas domāšanas. Ja es pieķeros pie savas domāšanas, tā ved vienā virzienā, es nevaru sagaidīt citus rezultātus. Kad es sāku domāt vienā virzienā, redzu tikai vienu ceļu.