Statistika liecina, ka atkarību problemātika Latvijā ir pieaugoša un pārsniedz vidējos Eiropas un OECD valstu rādītājus. Eksperti uzsver, ka atkarību izraisošo vielu lietošana pasaulē ir viens no galvenajiem riska faktoriem, kas negatīvi ietekmē iedzīvotāju veselību un apdraud arī apkārtējo cilvēku veselību un drošību. Kādas ir narkotiku lietošanas tendences Latvijā un kādas ir galvenās problēmas? Intervijā "Apollo.lv" stāsta Agnese Zīle-Veisberga, kura Iekšlietu ministrijā atbild par narkotiku apkarošanu.
Narkotiku lietošanas paradumi un tendences Latvijā
Agnese Zīle-Veisberga par tendencēm stāsta: "Jāsaprot, ka tirgus Latvijā ir ļoti dažāds un saistīts ar to, kādā grupā vai tīklā cilvēks ir. Tendences var būt lielas un nozīmīgas, un tad ir daudz mazu tendenču, piemēram, ienāk jauna narkotiskā viela, tā tiek lietota un pēc neilga laika vairs nav pieejama.
Ja skatāmies uz globālām narkotiku lietošanas tendencēm, pirms dažiem gadiem īpaši izplatīts un lietots bija "spaiss", kas ir ārkārtīgi bīstams, var būtiski ietekmēt cilvēka veselības stāvokli."
"Spaiss" ir tā dēvētās legālās narkotikas jeb augu maisījums. 2014. gadā pēc plašas "spaisu" izplatīšanās Latvijā slimnīcās regulāri nonāca to lietotāji. Tika reģistrēti arī traģiski gadījumi, kad "spaisa" lietošana beigusies letāli.
Pret narkotikām cīnījās gan varasiestādes, kas noteica jaunus vielu aizliegumus, gan arī sabiedriskās organizācijas, kas mēģināja panākt šo narkotiku tirgošanas vietu slēgšanu, bet ar likumu "spaiss" nebija aizliegts.
Kopš 2014. gada aprīļa par "spaisa" tirdzniecību paredzēta kriminālatbildība, kas beidzot ļāva slēgt lielāko daļu pārdošanas vietu. Tā kā regulāri parādās jaunas vielas, tām nosaka pagaidu aizliegumus.