LVM 2023./2024. gada sezonai piedāvā vairāk kā pusmiljonu beramkubikmetrus šķeldas. Tas ir neliels palielinājums salīdzinājumā ar pagājušo gadu, norāda Ozola-Šmite.
Tikmēr Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta (MEKA) Informācijas centra vadītājs Igors Krasavcevs prognozē, ka šķeldas cenai, visticamāk, nav gaidāms tik liels pieaugums kā pērn, ko ietekmēja augstās papīrmalkas cenas.
Eksperts pieļauj, ka šķeldas cenas pieaugums šogad varētu būt 10-20% robežās.
Krasavcevs, raksturojot kopējo situāciju tirgū, norāda, ka patlaban šķeldas uzkrājumi līdz decembrim ir izveidoti pietiekamā apjomā, taču neskaidra aina ir par sezonas otro pusi. To, vai šķeldas iekrājumi pavasarī izrādīsies pietiekami un kāda būs tirgus cena, lielā mērā noteiks jauno katlu māju izveidotais pieprasījums un laikapstākļi ziemā.
Kas ietekmē šķeldas cenu?
Patlaban tirgū novērojams šķeldas cenas kritums. Ozola-Šmite skaidro, ka viens no iemesliem zemajai cenai patlaban ir tas, ka apkures sezona vēl nav sākusies. "Vasara vienmēr ir bijis tāds periods, kad pieprasījums ir zems un cena ir krītoša. Jo tuvāk būs rudens un ziema, jo ticamāk, ka cena pieaugs. Vai tas tā notiks arī šogad? Visticamāk, taču šī cena noteikti nesasniegs pērnā gada ažiotāžas līmeni, kad šķelda maksāja vairāk nekā 35 eiro par berkubikmetru."
Tomēr primāri, norāda eksperte, šķeldas cenu ietekmē pieprasījuma un piedāvājuma attiecības. "Enerģētiskā šķelda nav vienīgais koksnes produkts, no kā var saražot siltumu. Šķelda rodas arī koksnes pārstrādes procesā pie mūsu klientiem zāģētavās. Tas ir konkurējošs produkts, un piedāvājums ir liels. Arī citu energoresursu cenas, tai skaitā gāzes un dabasgāzes, cena šajā periodā ir mazinājusies, kas droši vien arī negatīvi ietekmē pieprasījumu pēc šķeldas."