Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā mājvietu atradusi varde ar neparastu, oranžu krāsojumu, informēja zooloģiskā dārza Mārketinga un komunikācijas nodaļa Elīza Lindāne.
FOTO ⟩ Gulbenē atrasta neparastas krāsas varde
Košo vardi zoodārza speciālisti sociālajos tīklos pamanīja 15.augustā. Rīgas Zoodārza Zinātnes un izglītības nodaļas vadītājas Rebekas Šķērstiņas komanda devās uz Gulbeni, kur novērota šī oranži melnā varde.
Varde pamanāma bija teju uzreiz - tās spilgtā krāsojuma dēļ atrašana veicās ļoti viegli.
Latvijā mīt trīs līdzīgas varžu sugas - ezera varde, dīķa varde un zaļā varde, kas ir abu iepriekšējo krustojums. To atšķirības slēpjas detaļās, tāpēc zoodārza speciālistiem bija jānomēra ne vien dzīvnieka garums, bet arī kājas un pat pirksti. Analizējot mērījumus, tie parādīja, ka šī neparastā krāsojuma varde pieder zaļo varžu sugai.
Speciālisti pieņēmuši lēmumu vest vardi līdzi uz zoodārzu. "Izlēmām, ka palūgsim dīķa īpašnieka atļauju paņemt vardi, jo tai savvaļā ir mazākas izredzes izdzīvot - krāsa ir ļoti spilgta.
Tā ir pieaugusi, bet varbūt tāpēc, ka atradās privātā dīķī, kuram nepiekļūst tik daudz plēsēju. Tā šķita arī lēnīgāka, salīdzinot ar pārējām zaļajām vardēm," skaidro dzīvnieku labturības speciāliste Elza Birbele.
Vardei īpatnējo krāsojumu rada daļējs leicisms - nevienmērīgs pigmentācijas zudums. Atšķirībā no albīnisma, kas ir pilnīgs pigmenta melanīna trūkums, leicisms var radīt atsevišķus plankumus uz ķermeņa bez pigmentācijas, kā arī nekad neskar acu krāsu.
Leicisms novērots dažādu sugu dzīvniekiem, piemēram, lauvām, zirgiem, putniem un čūskām.
Pērn Lietuvā redzēta varde ar līdzīgu krāsojumu, kas bija pirmais šāds novērojums, savukārt Latvijā šī ir pirmā reize, kad zaļajai vardei novērots košais krāsojums.
Zooloģiskā dārza speciālisti lūdz ziņot par gadījumiem, kad sastaptas netipiska krāsojuma vardes un citi dzīvnieki.