Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

FOTO Havaju salu savvaļas ugunsgrēka bojāgājušo skaits pieaudzis līdz 101 cilvēkam

Raksta foto
Foto: AFP/SCANPIX

Bojāgājušo skaits savvaļas ugunsgrēkā Havaju salās ir pieaudzis līdz 101 cilvēkam, 15. augustā paziņoja Havaju štata gubernators Džošs Grīns.

Visi upuri gājuši bojā Maui salā, kuras rietumu krastā 8.augustā izcēlies ugunsgrēks strauji pārņēma gadsimtiem seno piejūras pilsētu Lahainu. Uguns izplatīšanos veicināja sausa vasara un stipri vēji no garām pagājuša orkāna.

Upuru skaits vēl pieaugs, jo pagaidām pārmeklēta tikai daļa no izpostītās Lahainas drupām, pirmdien norādīja Grīns. Līdz otrdienai bija pārmeklēti 32% izpostītās teritorijas, izmantojot līķu meklēšanas suņus.

Šis ir upuru skaita ziņā lielākais ugunsgrēks ASV pēdējā gadsimta laikā. Iepriekš tāds bija 2018.gada ugunsgrēks Kalifornijas štata ziemeļos, kas prasīja 85 cilvēku dzīvības.

Lahaina ir gandrīz pilnībā nopostīta. Daudzi bojāgājušie ir sadeguši līdz tādai pakāpei, ka tos grūti identificēt. No upuriem līdz šim tikai trīs ir izdevies identificēt pēc pirkstu nospiedumiem.

ASV prezidents Džo Baidens otrdien paziņoja, ka viņš ar sievu Džilu iespējami drīz apmeklēs Havaju salas, bet nevēlas, lai viņa klātbūtne traucētu glābšanas un sakopšanas darbus.

"Apollo.lv" jau vēstīja, ka Maui ugunsgrēks, kas nopostījis vēsturisko Lahainas pilsētu,  kļuvis par nāvējošāko ugunsgrēku ASV pēdējā gadsimta laikā.

Upuru skaits varētu "ievērojami pieaugt", 12. augustā brīdināja Havaju salu gubernators Džošs Grīns, turpinoties upuru identificēšanai.

Simtiem cilvēku joprojām ir bezvēsts pazuduši, bet simtiem citu pēc bēgšanas no liesmām pilda patversmes visā Maui.

"Šī ir neiespējama diena," sacīja Grīns.

Ugunsgrēks "noteikti būs lielākā dabas katastrofa, ar kādu Havaju salas jebkad ir saskārušās", viņš sacīja.

"Mēs varam tikai gaidīt un palīdzēt tiem, kuri ir izdzīvojuši. Tagad mūsu uzmanības centrā ir savest tuviniekus atkal kopā, kad vien iespējams, kā arī nodrošināt cilvēkiem mājokli un veselības aprūpi, bet pēc tam pievērsties atjaunošanai."

Kamēr savvaļas ugunsgrēki šobrīd lielā mērā tiek kontrolēti, dažās salas daļās, tostarp ap izpostīto Lahainu, turpinās centieni tos pilnībā nodzēst.

Varas iestādes ir novirzījušas meklēšanas resursus uz teritorijām salas piekrastes zonā. Izmantojot suņus, kas ir apmācīti atrast līķus, zem drupām un pelniem tiek meklēti bojā gājušie.

Līdz šim ir aptverti tikai 3% no meklēšanas apgabala, sacīja manāmi emocionālais Maui policijas priekšnieks Džons Pelletjē.

"Jums ir jāveic ātra DNS [testēšana], lai mirušos identificētu. Katrs no šiem 89 ir Džons un Džeina Dū [sākotnēji neidentificētas personas]," viņš teica.

"Neviens no mums vēl īsti nesaprot, cik bojā gājušo patiesībā ir."

Federālās ārkārtas situāciju pārvaldības aģentūras (FEMA) vecākais ierēdnis Džeremijs Grīnbergs raidorganizācijai BBC sacīja, ka uz salām tiek nosūtīts papildu atbalsts, tostarp meklēšanas un glābšanas dienesti, kā arī ugunsdzēsības komandas.

"Absolūtā prioritāte numur viens ir izdzīvojušo drošība," viņš teica.

12. augustā neatliekamās palīdzības patversmē Maui kara memoriālā kompleksā simtiem evakuēto turpināja pulcēties, saņemot pārtiku, tualetes piederumus un medicīnisko palīdzību no brīvprātīgajiem, kuru kļūst arvien vairāk.

FOTO: Havaju salas skāris pagājušā gadsimta nāvējošākais ASV ugunsgrēks

Tiek uzskatīts, ka kopš ugunsgrēku izcelšanās vairāk nekā 2000 ēku ir bojātas vai iznīcinātas. Lielākā daļa no tām bija mājas Lahainas apgabalā.

Galvenais ceļš uz Lahainu, Honoapiilani šoseja, sestdien uz īsu brīdi tika atkal atvērts iedzīvotājiem, bet pēc tam atkal tika ātri slēgts.

Simtiem Lahainas iedzīvotāju tik un tā ir palikuši rindā uz šosejas, cerot, ka viņus izlaidīs.

Cits maršruts, Kahekili šoseja, ir atvērts, taču vietējie iedzīvotāji saka, ka ir pārāk bīstami mēģināt pa to braukt.

Ceļš ir tik tikko pietiekami plats vienai automašīnai, tajā ir daudz pagriezienu un stāvs nobrauciens.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu