Meteorologs un laika ziņu komentētājs Toms Bricis 18. jūlijā savā mikroblogošanas vietnes "Twitter" kontā dalījies ar foto un video no Jūrmalas piekrastes, kuros redzams ūdensstabs.
FOTO UN VIDEO ⟩ Jūrmalas piekrastē novērots ūdensstabs
Ūdensstabs Jūrmalas piekrastē. Tuvākajās dienās labi apstākļi, lai piekrastē veidotos ūdensstabi jeb virpuļviesuļi virs ūdens. Parasti tie nav bīstami, postījumus nenes, bet iepeldēt tajo tomēr nevajadzētu, tad gan var klāties plāni.
— Toms Bricis (@boms_tricis) July 18, 2023
Video: Mārtiņš Šaltis
Foto: Rīta Eizengraude pic.twitter.com/2dnFIK2Ry7
"Tuvākajās dienās labi apstākļi, lai piekrastē veidotos ūdensstabi jeb virpuļviesuļi virs ūdens. Parasti tie nav bīstami, postījumus nenes, bet iepeldēt tajos tomēr nevajadzētu, tad gan var klāties plāni,"ziņo Bricis
Video uzņēmis Mārtiņš Šaltis, bet foto autore ir Rīta Eizengraude.
Ūdensstabi rodas, kad virs sasilušajiem Baltijas jūras ūdeņiem uzvirzās vēsāka gaisa masa, kā tas noticis, beidzoties ilgajam šīs vasaras karstuma vilnim. Siltie jūras virsējo slāņu ūdeņi silda vēso gaisu, tas strauji ceļas augšup, veidojas turbulence, kas labas apstākļu sakritības gadījumā izveidojas par virpuli.
Ja ūdensstabs sasniedz piekrasti, visbiežāk tas izgaist jau pludmalē un kāpu zonā, jo tā vienīgais enerģijas avots ir siltā ūdens virsma.
Ūdensstabi var būt bīstami jūrā esošajiem, īpaši nelielām laivām vai jahtām.